Singapur chce regulovat stránky, které o něm píšou

Singapur chce regulovat stránky, které o něm píšou

Webové stránky, které referují o dění v Singapuru, jako jsou třeba Yahoo News, budou muset mít od prvního června speciální licenci. Někteří tento krok vnímají jako snahu vládnout ve svobodně se točícím kolem Internetu.

Online zpravodajství, které referuje o událostech spojených se Singapurem a má značnou čtenářskou obec, bude muset od prvního června mít zvláštní licenci. To je postaví na roveň tradičnějším formám médií – novinám a televizi – které již podobnou licenci mají.

Zásahy do svobody slova prý udrží stabilitu státu

Prosperující Singapur patří mezi místa s nejvyšší hustotou internetového připojení. Stát se vždy snažil o striktní zásahy do světa médií a ospravedlňoval je tím, že jsou nezbytné pro udržení rovnováhy v tak multikulturní společnosti, jakou je ta singapurská.

Lobbystická skupina Reporters Without Borders ohodnotila Singapur jako 149. zemi v žebříčku poskytování svobody médiím, čímž se Singapur ocitl hluboko pod všemi svými sousedy. V roce 2011 získala malá opoziční strana městského státu překvapivě velký podíl ve volbách právě díky internetu. V průzkumu označilo 36,3% lidí mezi 21 a 34 lety internet jako svůj hlavní zdroj informací z domácího prostředí.

Stránka sg.news.yahoo.com se ocitla v hledáčku singapurských politiků pro svou návštěvnost, která měsíčně dosahuje téměř 50 000 unikátních návštěv ze singapurských adres. Na adresu rozhodnutí singapurské vlády se Yahoo dosud nevyjádřil.

Yahoo je jediné ne-singapurské médium mezi první desítkou

Devět zbývajících stránek, které jsou ohroženy nutností vlastnit licenci, sedm vlastní gigant Singapore Press Holding Ltd, který zaujímá spíše provládní stanoviska, a zbývající dvě provozuje státem vlastněná společnost Mediacorp.

Mezi podmínky obdržení licence patří její každoroční přehodnocování, platba poplatku ve výši téměř čtyřiceti tisíc dolarů a povinnost stáhnout jakýkoliv sporný obsah během 24 hodin, přičemž o vhodnosti obsahu rozhodují singapurské orgány.

Návrh singapurské vlády se setkal s pochopitelným odporem a je řadou uživatelů vnímán jako snaha vlády odstraňovat nežádoucí informace.

Zdroj: https://www.reuters.com/article/2013/05/28/net-us-singapore-internet-idUSBRE94R0G220130528

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru