Silicon Valley pomáhá Putinovi a dalším tyranům vyhrát informační válku

Silicon Valley pomáhá Putinovi a dalším tyranům vyhrát informační válku

„Váš účet byl pozastaven.“, „Po dobu 3 dnů nemůžete přidávat příspěvky ani komentáře“. Pro afghánského novináře Shafiho Karimiho by výčet omezení, která na něj Facebook uvalil, pokračoval dál a dál. „Jsem zablokován a ztrácím publikum a lidé přicházejí o životně důležité informace,“ říká Karimi, který z francouzského exilu informuje o Afghánistánu.

Není jediný. Od Afghánistánu po Ukrajinu a většinu zbytku neanglicky mluvícího světa novináři ztrácejí hlas. Nejen kvůli stále represivnějším vládám, které se na ně zaměřují, ale také proto, že politiky vytvořené v Silicon Valley pomáhají utlačovatelům svobody projevu šířit dezinformace.

„Facebookové stránky skutečné, nezávislé žurnalistiky umírají“

„Z oslovení 2 milionů lidí jsme se dostali na 200 000,“ řekla mi Salome Ugulava, hlavní digitální redaktorka Formule. Pokles následoval po varování, které obdrželi od Facebooku poté, co jeho algoritmus označil citát ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za nenávistný projev. Příspěvek, který mi ukázala, byl pouze překladem příspěvku samotného Zelenského do gruzínštiny.

Tato zdánlivě technická chyba způsobila, že stanice ztratí 90% svého publika, ale také kus jeho příjmů. „Monetizace byla pozastavena. Je to drsný trest, „řekl Ugulava.

„Nejhorší je, že neexistuje žádný výstražný mechanismus, neexistují žádná zjevná kritéria a odvolání na Facebook trvá týdny…“

„Síla, kterou má Facebook, je děsivá. Způsob, jakým to používá, je ještě děsivější,“ řekl ruský novinář, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován. Jeho účet byl pozastaven poté, co byl na Facebooku nahlášen četnými účty, které ho obviňovaly z porušování komunitních standardů. Má podezření, že účty, které ji nahlašovaly, pracovaly jménem ruské vlády. Stejně jako Karimi, který říká, že Facebook pomáhá Talibanu, říká, že politika Facebooku napomáhá agendě Vladimira Putina.

Meta byla již dříve obviňována z propagace nenávisti a dezinformací po celém světě, od Nigérie přes Palestinu až po Myanmar, kde byla společnost proslulá obviněním z podněcování genocidy rohingských muslimů. A experti v regionech, jako je Blízký východ a Afrika, poznamenali, že i když se technologickým platformám nedaří adekvátně řešit obsahovou krizi kolem Ukrajiny, přinesly v tomto případě rychlejší a robustnější reakci veřejnosti než v místech jako Sýrie nebo Etiopie.

Facebook v reakci odpověděl takto:

„Vedeme významné kroky v boji proti šíření dezinformace na našich službách souvisejících s válkou na Ukrajině. Rozšířili jsme kapacitu pro kontrolu faktorů třetí strany v ruštině a ukrajinštině, abychom odhalili více nepravdivých nároků. Když hodnotí něco jako nepravda, přesouváme tento obsah níže, takže je méně viditelný. Máme také týmy, které pracují hodiny, aby odstranili obsah, který porušuje naše politiky. V EU jsme omezili přístup k RT a Sputnik. Skutečná síla Facebooku, který je v současnosti pravděpodobně nejúčinnějším komunikačním nástrojem na světě, spočívá v organických sdíleních typu peer-to-peer, a to je místo, kde kvete tolik dezinformací.

Není to jen Facebook: Twitter čelí podobným obviněním, že odvádí hroznou práci při kontrole své platformy, pokud jde o Ukrajinu. „Nedaří se vám,“ napsal na Twitteru novinář Simon Ostrovsky, který pro PBS Newshour informuje o Ukrajině. „Stovky loutkových účtů útočí na každý tweet, který odporuje narativu o Kremlu, a mezitím propadáte koordinovaným kampaním za pozastavení skutečných účtů.“

Zdroj, foto: codastory.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru