Dnes vyšlo 15 článků

Silicon Valley Bank se zhroutila, nepodařilo se jí získat kapitál

Silicon Valley Bank se zhroutila, nepodařilo se jí získat kapitál

Banka Silicon Valley Bank se v pátek ráno zhroutila po 48 hodinách, během nichž došlo k hromadnému útěku z banky a kapitálové krizi, což vedlo k druhému největšímu selhání finanční instituce v historii USA.

Kalifornské regulační orgány tuto technologickou úvěrovou společnost uzavřely a předaly ji pod kontrolu americké Federální společnosti pro pojištění vkladů. FDIC působí jako nucený správce, což obvykle znamená, že zlikviduje aktiva banky, aby vyplatila její zákazníky, včetně vkladatelů a věřitelů. FDIC, nezávislá vládní agentura, která pojišťuje bankovní vklady a dohlíží na finanční instituce, uvedla, že všichni pojištěni vkladatelé budou mít nejpozději v pondělí ráno plný přístup ke svým pojištěným vkladům. Uvedla, že nepojištěným vkladatelům vyplatí „zálohovou dividendu během příštího týdne“.

Co se stalo?

Kolečka se začala roztáčet ve středu, kdy SVB oznámila, že prodala řadu cenných papírů se ztrátou a že prodá nové akcie v hodnotě 2,25 miliardy dolarů, aby posílila svou rozvahu. To vyvolalo paniku mezi klíčovými firmami rizikového kapitálu, které údajně doporučily společnostem, aby své peníze z banky stáhly. Akcie společnosti se ve čtvrtek propadly a stáhly s sebou i ostatní banky. V pátek ráno byly akcie SVB zastaveny a banka upustila od snahy rychle získat kapitál nebo najít kupce. V pátek byly dočasně zastaveny akcie několika dalších bank, včetně First Republic, PacWest Bancorp a Signature Bank. Načasování převzetí FDIC uprostřed dopoledne bylo pozoruhodné, protože agentura obvykle čeká se zásahem až do uzavření trhu.

Pokles banky Silicon Valley Bank částečně pramení z agresivního zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem v uplynulém roce. Když se úrokové sazby blížily nule, banky se zásobily dlouhodobými, zdánlivě málo rizikovými dluhopisy. S tím, jak Fed zvyšuje úrokové sazby v rámci boje proti inflaci, však hodnota těchto aktiv klesla a banky tak zůstaly v nerealizovaných ztrátách. Podle hlavního ekonoma agentury Moody’s Marka Zandiho vyšší sazby obzvláště silně zasáhly technologické odvětví, což snížilo hodnotu akcií technologických firem a ztížilo získávání finančních prostředků. To přimělo mnoho technologických firem k čerpání vkladů, které měly u SVB, aby mohly financovat svůj provoz.

Náměstek ministra financí Wally Adeyemo se v pátek snažil uklidnit veřejnost ohledně zdraví bankovního systému po náhlém pádu SVB. „Federální regulační orgány věnují pozornost této konkrétní finanční instituci, a když se zamyslíme nad širším finančním systémem, jsme velmi přesvědčeni o schopnosti a odolnosti systému,“ řekl Adeyemo v exkluzivním rozhovoru pro CNN.

Komentáře přišly poté, co ministryně financí Janet Yellenová svolala neplánované setkání finančních regulátorů, aby projednala krach banky Silicon Valley, která je významným věřitelem pro poškozený technologický sektor.

Navzdory počáteční panice na Wall Street, která způsobila propad akcií SVB, analytici uvedli, že pád banky pravděpodobně nevyvolá dominový efekt, který zachvátil bankovní sektor během finanční krize.

Jedná se o největšího věřitele, který zkrachoval od pádu Washington Mutual v roce 2008. Banka spolupracovala s téměř polovinou všech rizikových technologických a zdravotnických společností ve Spojených státech, z nichž mnohé si z banky stáhly vklady.

 

Zdroj, foto: fotobanka, cnn.com

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru