Dnes vyšlo 15 článků

Šikovní Češi: Díky superkondenzátoru umí nabít mobil za čtyři minuty

Šikovní Češi: Díky superkondenzátoru umí nabít mobil za čtyři minuty

Tým mladých výzkumníků kolem Josefa Průši se ve své smíchovské laboratoři Průša Research dosud zabýval zejména inovacemi 3D tiskáren. Výzkumníci se ale rozhodli trochu rozšířit svůj akční rádius a výsledky jsou zde – superkondenzátory, které nabijí váš mobil za pouhé čtyři minuty.

Superkondenzátory by měly v budoucnu nahradit současné, méně výkonné baterie. Zatím to možné není, neboť superkondenzátory jsou dosud příliš velké. „ Kvůl rozměrům toto řešení prozatím samozřejmě není běžně využitelné, chtěli jsme nicméně dokázat, že nahrazení baterií superkondenzátory je možné a není to žádné sci-fi,“ říká k tomu Josef Průša.

Český tým sestrojil superkondenzátor, který dokáže nabít mobil za 4 minuty. Jeho nevýhodou jsou pouze příliš velké rozměry

Porovnání velikosti superkondenzátoru a běžné baterky, užívané v mobilu

Tým výzkumníků propojil pět superkondenzátorů a touto sestavou napájel telefon Nokia 100. Experiment již byl ovšem oveřen i pro iPhone 5, přičemž oba přístroje po nabití dále bez problémů fungují. Série kondenzátorů umožňuje napájení 13,5 V a 6 A a celková kapacita čítá 2000 F. Při napájení je nutné, aby bylo přítomno stálé napětí.

Chcete si také pořídit superkondenzátor? Žádný problém

Jeden stojí zhruba 300 korun. Série, kterou vytvořili pánové z Průša Research, tak vyjde asi na patnáct stovek. Jedná se tak o poměrně dostupné zařízení, jehož využití limituje–  jak už jsme se zmínili výše – pouze jeho velikost. Josef Průša je však v tomto směru poměrně optimistický a předpokládá, že k využití superkondenzátorů v praxi dojde v průběhu dvou až tří let. Kromě extrémně krátké doby nabíjení mají superkondenzátory další výhodu – velkou výdrž. Vydrží desetitisíce nabíjecích cyklů.

Průšův tým plánuje další experimenty se superkondenzátory. Průša uvažuje například o tzv. Battery packu, kdy by se kondenzátor, vybavený USB konektorem mohl stát dostupnou možností, jak nabíjet své telefony třeba na cestách.

Zdroje: https://goo.gl/jy2ki

https://e-svet.e15.cz/technika/cesi-umi-nabit-mobilni-telefon-za-zhruba-4-minuty-999694

Zdroje obrázků: https://goo.gl/jy2ki

https://e-svet.e15.cz/technika/cesi-umi-nabit-mobilni-telefon-za-zhruba-4-minuty-999694

Komentáře

Nahoru