Šikana anebo revoluce? Zlínská marketingová firma zavádí povinný turecký sed

Osmihodinová pracovní směna je pro některé zaměstnance v kanceláři frustrující. S každou hodinou se snižuje produktivita a soustředěnost. Nicméně zlínská marketingová společnost Weboo s.r.o. se inspirovala na Blízkém východě, kde efektivitu práce zvyšují povinným sezením v tureckém sedu. Podařilo se nám kontaktovat samotného majitele firmy, který se k celé situaci vyjádřil.

Společnost Weboo s.r.o. má pod svými křídly Ing. Jiří Maňásek a Ing. Milan Juřík. A právě z jejich podnětu vzniklo nové firemní pravidlo sedět v tureckém sedu, neboť se setkali s odborníkem na metodu sezení. Gökhan Erdogan do České republiky přišel před pěti lety. Ačkoliv se nejprve živil prodejem kebabu, později se začal věnovat právě tureckému sedu. A začal zavádět do českých firem novou ergonomii sezení, která má zlepšit efektivitu práce a zvýšit soustředěnost každého člena pracovního týmu. Turek Gökhan Erdogan dokonce založil Institut tureckého sedu.

Přestože společnost Weboo s.r.o. sleduje aktuální trendy ve svém oboru podnikání, snaží se jít trochu vlastní cestou. Vizuál pracovního prostředí odsouvá až na druhou kolej, neboť prioritní pro ni je upevňovat mezilidské vztahy a bojovat proti neefektivitě a neproduktivitě práce. Majitelé proto zavedli nový režim, který přinesl neočekávané výsledky.

Ing. Jiří Maňásek, který se se zakladatelem Institutu tureckého sedu osobně setkal, nám dokonce zodpověděl na naše otázky a vyjádřil se k celé situaci.

erdogan

Gökhan Erdogan školil zaměstnance Weboo s.r.o.

Připadá nám to spíš jako legrace. Ale vy to myslíte vážně. Proč jste se rozhodli zavést nevšední režim ve firmě?

My jsme se tomu také zpočátku smáli. Ale po školení, které jsme absolvovali u Gökhana Erdogana, jsme vlastně usoudili, že by nám i našim zaměstnancům to mohlo pomoci. Jelikož nedodržovali správnou ergonomii těla, u počítače až skoro leželi, tak jsem si řekl, že tohle musí přestat. Pak by si ještě začali stěžovat na nás jako na zaměstnavatele, že mají kvůli nám zkažená záda. Sám kolega Milan si stěžoval na problémy se zády. O této metodě jsem se dozvěděl v zahraničním magazínu, kde ji chtěla zavést jedna společnost v Americe. A tak jsem si řekl, že proč ne i my. Pokud to má firmě pomoct, tak jdu do toho.

Absolvovali jste velice netradiční školení. Na kolik vás vyšlo?

Prakticky téměř na nic. Školení nám Gökhan poskytl formou barteru. Realizovali jsme mu za to webovou stránku.

12717980_10204191693832746_3043274427509990954_n

Také Milan věří, že turecký sed pomáhá.

Má turecký sed nějaké výsledky? Myslíš, že vyhovuje všem zaměstnancům? Anebo někdo protestuje?

V testovacím období jsme zjistili, že ranní a poobědové hodiny vypadaly lépe. Určitě to znáš. Každý by si totiž po obědě nejraději lehl a dal dvacet. Ale v tureckém sedu je to mnohem lepší. Tělo je ve vzpřímené poloze, pracovník na židli nijak neleží a nekazí si tak záda. A zároveň se lépe soustředí. Mozek dostává dostatek kyslíku.

A víš vůbec, proč se Gökhan Erdogan rozhodl založit takovou instituci? Mluvil jsi s ním o tom?

Ano. V podstatě vše je nevinná náhoda. Gökhan k nám přišel na klasickou schůzku s tím, že by chtěl webové stránky. Jelikož nechtěl příliš investovat, protože své podnikání teprve rozjížděl, nabídl nám zajímavou věc. V průběhu celé schůzky mi popsal, o čem je a bude Institut tureckého sedu. Prozradil mi, že sedět „na Turka“ může kompletně zlepšit chod firmy. Nejprve jsem si myslel, že si dělá srandu. Ale jsem takový, že rád vyzkouším všechno, a tak jsem si řekl proč ne. Skutečně to má něco do sebe. Už nevidím v kanceláři tolik unavených obličejů včetně toho mého. Dokonce jsem vám přinesl ukázat nějaké fotky z kanceláře, na nichž jsou naši pracovníci v tureckém sedu.

97d2860871f3d35e35f6eb0477d3015a_XL

Ve firmě sedí všichni „na Turka“

Jirko, děkujeme za zodpovězení několika otázek, které nám situaci objasnili.

Není za co. Klidně se u nás v kanceláři zastavte na kafé a můžete vše vidět na vlastní oči.

 

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru