Siemens má armádu robotických pavouků

Vybudovat plně automatizovaný výrobní závod je finančně náročné, ale nikoliv nemožné. Německá firma Siemens vyvíjí armádu robotických pavouků, kteří by to měli zvládat.

Siemens tomu říká mobile manufacturing a jde o to, že pavouci spolu umí spolupracovat. Mají za úkol tisknout různé 3D díly a hlavně mohou být přeprogramováni. SiSpis (Siemens Spiders) jsou tedy schopní vytvářet různé věci. Schopnost přeprogramování jim dává výhodu oproti tradičním výrobním robotům. Koupě robota, který umí jeden nebo dva úkoly, je totiž velmi nákladná.

siemens

Pavouci jsou skvělý tým

Roboti mají kamery a laserové skenery, kterými sledují okolí. Všichni umí pracovat na rovném i křivém povrchu. Úkoly mají samozřejmě rozdělené, každý působí ve své oblasti.

Jsou docela samostatní. Vědí, kde jsou, a když jim dochází baterka, projdou se zpět do nabíjecí stanice a úkol, na kterém pracovali, předají někomu jinému! Komunikují spolu přes Bluetooth a Wi-Fi.

siemens2

siemens3

Zatím jsou stále ve vývoji a velcí asi jako mikrovlnka, avšak do budoucna by se měli ještě zmenšovat. Budou prý třeba svařovat automobily nebo opravovat poškozené lodě. Mohly by pomáhat hlavně tam, kde je to pro lidi nebezpečné.

Doufáme jen, že budou obeznámeni se třemi základními zákony robotiky. Útok pavouků na člověka by moc příjemný nebyl.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru