Dnes vyšlo 15 článků

ShopRoku2015 levneELEKTRO.cz s miliardovým obratem byl popraven

Internetový obchod levneELEKTRO.cz, který v loňském roce zabodoval v soutěži ShopRoku, ukončil dne 22. června 2016 svou činnost. Prvotně za popravou stály nepředvídatelné a závažné provozní okolnosti. A poté se internetový obchod ohradil proti údajnému postupu Finanční správy, přičemž za vším údajně stojí důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti. Finanční správa České Budějovice se k tomuto případu vyjádřila. Nicméně kvůli právu mlčenlivosti, jehož daňový subjekt levneELEKTRO.cz pravděpodobně trochu zneužívá, nemůže Finanční správa prozradit konkrétní detaily celé kauzy.

Finanční správa ve svém prohlášení uvádí, že tvrzení, že ukončení činnosti internetového obchodu je pouze důsledkem fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti (tzv. reverse chargé), je založeno na nepodložených a absurdních tvrzeních. Obchod levneELEKTRO.cz chce podle slov Finanční správy vyvinout pouze mediální tlak na její pracovníky, aby změnili postoj a postup řešení problému.

Finanční správa odmítá, že by bylo pozastavení činnosti internetového obchodu způsobené způsobem fungování mechanismu reverse chargé. A dodává, že se jedná o opatření proti nejčastějšímu způsobu úniku DPH, kdy dodavatel z transakce neodvede státu DPH, ale odběratel si nárokuje odpočet DPH ze státní kasy. A stát je v tomto případě nucen vyplatit odběrateli DPH, kterou dodavatel nezaplatil, přičemž stát je potom v mínusu.

„Je naprosto a zcela nemožné, aby se jakýkoliv plátce dostal do tak vážných problémů, jak je ve vyjádření společnosti naznačování, právě kvůli reverse chargé,“ dodala Finanční správa.

Finanční správa nemůže prozradit detailní informace o této kauze, protože je svázaná zákonnou povinností mlčenlivosti. A mohla by se vyjádřit pouze v okamžiku, kdy by levneELEKTRO.cz zbavil správce daně mlčenlivosti. Má se snad levneELEKTRO.cz za něco stydět, že nechce správce daně zbavit mlčenlivosti?

Obchodování na hraně zákona

Internetový obchod levneELEKTRO.cz údajně spolupracovalo s internetovým obchodem Bestcena.cz, který prorazil s novou službou obcházející povinnost platby DPH. Zákazník si nekoupí zboží z řady elektroniky, ale pouze si elektroniku pronajímá, čímž dodavatel (Bestcena.cz) nemusí platit DPH a může nabídnout atraktivnější ceny zboží. Ale takové obchodování je skutečně na hraně zákona, přičemž levneELEKTRO.cz asi muselo tušit, že není něco v pořádku. Prodejce levneELEKTRO.cz i přesto údajně prodávalo své zboží přes skupinu Bestcena.cz.

Indicie o spolupráci těchto dvou obchodníku vyplývají z videa níže, které je z dubna letošního roku. A je z něj zřejmé, že už tehdy proběhla nějaká řešení s Finančním úřadem. Nicméně pán to vidí v jiném světle. Nyní může mít větší problém než nedoplatek, ale správa může po obchodníkovi jít za účast na úmyslném daňovém podvodu. Obchodník levneELEKTRO.cz asi muselo vědět, že DPH Z toho, co jim prodal, nebude odvedeno.

Internetový obchod Bestcena.cz slibuje zákazníkům stejné podmínky, jakoby produkty kupovali, tudíž 24měsíční záruku, 14denní možnost vrácení zboží bez udání důvodů, záruční servis a možnost výměny zboží. Rozdíl je však v tom, že Bestcena.cz neodvádí DPH, protože zákazník nehradí cenu, ale platí kauci, ve které se mu odečítá roční nájemné ve výši 0,5 Kč. Bestcena.cz je povinna pouze platit DPH z nájmu, nikoliv z kauce jako takové.

levneELEKTRO.cz vyvíjí dle Finanční správy mediální tlak

Představitelé společnosti ELEKTRA PV vyvíjí na Finanční správu mediální útoky, přičemž se snaží zdiskreditovat a zpochybnit činnost správce daně. Nicméně levneELEKTRO.cz nechce přijat zodpovědnost za svá závažná tvrzení, a proto nechce Finanční správu zbavit práva mlčenlivosti. Ale i přesto majitel firmy Petr Václav podniká mediální útoky, které musí Finanční správa snášet.

Bohužel, celou kauzu zatím vidíme pouze z jedné strany, a to ze strany Petra Václava, majitele internetového obchodu levneELEKTRO.cz. A nemůžeme si tak udělat celkový obrázek o tom, co se vlastně stalo.

Petr Václav doporučuje své zaměstnance

Petr Václav, který má pod svými křídly 25letou společnost ELEKTRA PV, myslí na své zaměstnance. Ve svém příspěvku na sociální síti Facebook se obrací na své okolí s velkou prosbou. Celkem 100 zaměstnanců, kteří věrně pracovali pro internetový obchod, nyní hledají novou práci. A Petr Václav všem osobně garantuje, že jeho zaměstnanci byli tím nejlepším a nejlépe vyškoleným týmem. V týmu se objevili manažeři, marketéři, asistentky, dříči všeho druhu, fotografové, grafici, prodavači a řidiči.

„Taktéž NA VÁS VŠECHNY V MÉM OKOLÍ mám velkou prosbu. LE zaměstnávalo více než 100 zaměstnanců, kteří si budou muset v současné době hledat novou práci. VŠEM Z VÁS MOHU OSOBNĚ GARANTOVAT, že moji zaměstnanci byli tím NEJLEPŠÍ A NEJLÉPE VYŠKOLENÝM teamem, který jsem mohl ve své činnosti vytvořit. BYL A STÁLE JSEM NA SVÉ SVĚŘENCE HRDÝ jelikož tento team udělal mojí firmu tím, čím byla.

Tedy, pokud by někdo z Vás hledal šikovné manažery, marketéry, asistentky, dříče všeho druhu, fotografy, grafiky, prodavače, řidiče aj. NEVÁHEJTE MĚ PROSÍM KONTAKTOVAT. Rád vám předám kontakty na své kolegy, kteří budou hledat nové uplatnění.

Za všechny vám osobně ručím, nelpím na žádných NDA doložkách, moji lidé vám mohou do vašich firem přinést mé know-how a automatickou pracovní disciplínu.“

Petr Král má s levneELEKTRO.cz nevyřízené účty

A s ukončením činnosti internetového obchodu levneELEKTRO.cz vyšly navenek i další příběhy. O nepříjemné zkušenostmi s tímto obchodníkem se podělil Petr Král, zakladatel společnosti Blue Milk s.r.o., na profesní síti LinkedIn. Asi před deseti lety, kdy Petr Král pracoval na projektu BileZbozi.cz, se dostal do sporu s levneELEKTRO.cz, které kopírovalo nabídku newsletterů. A dokonce provozovatelé už dnes neexistujícího e-shopu volali dodavatelům, že BileZbozi.cz není solidní partner. Ale to byl jen začátek.

„Při kontrolních objednávkách se ukázalo, že zboží nikdy nebyli schopni dodat, většinou byla taktika nalákat na nízkou cenu, následně se omluvit, že zboží už není a nabídnout dražší alternativu. Ale na webu měli položky dál vystavené,“ dodává Petr Král k tomu, že levneELEKTRO.cz vždy nabízelo nižší cenu než BileZbozi.cz.

Petr Král dostal skvělý nápad, a to sloučit celkem 20 e-shopů pod jednu doménu a vytvořit nákupní galerii. S kolegou se pustil do práce a nakonec projekt spustil, aniž by potřeboval pomoc externí společnosti. Nicméně po nasazení webu se levneELEKTRO.cz rozhodlo kompletní web zkopírovat, a to včetně chyb v kódu, jichž se Petr Král s kolegou dopustili. Změnili pouze nějaké barvy. Ale nakonec po dlouhém řešení levneELEKTRO.cz web upravili do méně identické podoby.

„Je konkurence, kterou respektujete, a která vás posouvá dál a vy ji při podnikání potřebujete. A pak je konkurence, kterou můžete tak maximálně pohrdat, protože nikdy nepřišla s ničím originálním a jen tupě kopíruje, co vymyslí druzí. Nikdy jsem LevneElektro neměl rád a způsob, jakým teď fabuluje kolem ukončení své činnosti, mě utvrzuje v tom, že ho pořád řídí ti samí vykukové,“ napsal závěrem Petr Král ve svém příspěvku.

Nezodpovězené otázky

Stojí za tím vším snad údajná spolupráce obchodu levneELEKTRO.cz s obchodem Bestcena.cz? A proč nechce Petr Václav zbavit Finanční správu práva mlčenlivosti, aby i ona se vyjádřila a osvětlila svůj postup v kauze?

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru