ShopCamp 2016: Nejen o tom, jak na úspěšný e-shop a expanzi do zahraničí

V pátek 16. září 2016 se konala konference ShopCamp v prostorách Fakulty architektury ČVUT v Praze. Třetí ročník, který zorganizovaly společnosti ShopSys a Shoptet, přivítal přes 600 účastníků. Program se skládal z 22 přednášek a 8 workshopů, přičemž partneři akce zajistili pro registrované účastníky bezplatný vstup. Klíčovým tématem události se stala expanze do zahraničí, čemuž se věnovala spousta řečníků.

V úvodu konference vystoupil tradičně Tomáš BravermanHeureky, který zúčastněným přiblížil trendy v oblasti e-commerce. Proslov Tomáše prozradil, že v letošním roce zažívají největší nárůst prodejů zejména e-shopy prodávající erotické zboží (35 %), oblečení (28 %), produkty kategorie hobby (25 %) a online lékárny (25 %). V roce 2015 klesl počet e-shopů na tuzemském trhu, a to z 37 200 na 36 800. A novodobými trendy jsou mobilní nakupování, využití big dat pro personalizaci a analýzu, rychlé platby, omnichannel či využívání sociálních sítí.

shopcamp

Hned několik přednášek se zabývalo otázkou expanze do zahraničí. O globálním e-commerce a světových tržištích mluvil Adam Kurzok Expando. Zabýval se otázkou, na jakém principu funguje Amazon.com a jakým způsobem se dá na tomto tržišti obchodovat. V neposlední řadě seznámil posluchače s celosvětovými tržišti (fruugo.com či jet.com).

O téma zahraničních trhů zavadila také Eva Kupcová Alensy, která zúčastněným prozradila specifika jednotlivých zemí. Například východní země vyžadují mít mobilní verzi, protože lidé na internet přistupují především prostřednictvím mobilního zařízení. Anebo že zákazníci vyžadují osobní kontakt, a tak často do e-shopu volají. A například ze západních zemí je nejvíce náročná Velká Británie. Pokud chcete do Velké Británie expandovat, musíte do marketingu investovat nemalé peníze. Dopravě do zahraničí se věnovala Simona Kijonková ze Zásilkovny. A expanzi do dalších zemí se věnoval i Jan Poštulka Googlu.

Dalším řečníkem, který se zabýval poobjednávkovým procesem, byl Jiří Maňásek Weboo. Vysvětlil, jak z objednávky vytěžit maximum a přeměnit jednorázového zákazníka na nadšeného odběratele, který se rád bude vracet, napíše pozitivní recenzi a doporučí vás přátelům.

shopcamp-03

Konference účastníkům prozradila, jak mít úspěšný e-shop. Rovnou 10 tipů, jak vybudovat značku e-shopu, poskytl Matez JindraLovebrand. O tom, že zákaznický servis by měl být citlivý, profesionální a rychlý, hovořil Mário Roženský Olympic. Bavil se například o tom, že e-shop by měl mít live chat s rychlou reakcí. Pokud není schopen reagovat na dotaz zákazníka přes live chat do 5 minut, potom nemá cenu tento chat mít.

Mít neomezený sortiment je chyba, protože právě kvůli tomu spousta klientů odchází ke konkurenci kvůli nerozhodnosti. O tom promluvil Petr Kováčik ze Skrz.cz. A řečník Jan Kvasnička seznámil posluchače s možnostmi inovace e-shopů.

„ShopCamp si vybojoval své stále místo mezi konferencemi. Letos jsme přivítali přes 600 lidí, přednášky probíhaly ve dvou sálech. Hlavní program jsme sestavili my, o dalších přednáškách pak rozhodovali sami účastníci,“ komentuje Petr Svoboda, CEO společnosti ShopSys.

schopcamp-02

„ShopCamp není jen o přednáškách a workshopech, ale je i místem setkávání či navazování spolupráce. Je to pro nás stejně důležité, jako kvalita informací. Jsme rádi, že se vrací nejen účastníci, ale i přednášející,“ doplňuje Miroslav Uďan, CEO společnost Shoptet.

V nejbližších dnech budete moci zhlédnout záznamy všech přednášek na webu.

Komentáře

Nahoru