„Shit business je vážná věc“ – Úspěch mobilního WC z Lagosu

Pokud jste v srdci podnikatelem, určitě stále hledáte nové a co nejlepší podnikatelské záměry. Mnozí se domnívají, že nový podnikatelský záměr by mělo být něco neobvyklého. V Africe stále není uspokojena spousta základních potřeb, a proto podnikatelé, kteří se na ně zaměřují, mají dvakrát větší pravděpodobnost, že uspějí. Jedním z takových úspěchů byl nápad Isaaca Agbetusina, který se rozhodl poskytnout mobilní toalety milionům lidí v Lagosu. 

Velkou chybou je, že nikdo nechce mluvit o hovně

Ano, je pravda, že o tom nikdo nechce mluvit. Je to ošklivá a páchnoucí součást našeho života. Lidé se tohoto odpadu chtějí zbavovat co nejjednodužším a co nejlevnějším způsobem. Lagos je městem, kde žije více než 13 milionů lidí. Veřejných toalet je tu ale vážný nedostatek a často jsou naprosto nepoužitelné. V důsledku toho často vidíte, jak lidé močí bez rozdílů na otevřených prostranstvích, jiní zamíří alespoň do blízkých keřů. Stejně jako jiná města v Africe tak Lagos čelí závažným negativním dopadům na veřejné zdraví v důsledku špatné likvidace fekálií.

1.otunba_gadaffi_shit_business_2

„Zde nemočte“ – v afrických městech velmi často používaný nápis

Nový podnikatelský záměr

Isaac Agbetusin dříve pracoval v oblastech grafiky a bezpečnosti, pak se rozhodl pro „business s fekáliemi“. Nápad přišel ve chvíli, kdy pomáhal kamarádovi s organizací svatby pro více než 10 tisíc hostů, a nemohl po 4 týdny najít žádnou společnost, která by poskytovala mobilní toalety pro veřejné akce. Rozhodl se tedy založit vlastní firmu s nábídkou mobilních WC pod názvem „DMT“. Jeho společnost vlastní více než 3000 mobilních toalet. DMT také rozšířila svou působnost do více než 20ti dalších měst v Nigérii a je přítomna v sedmi zemích v západní Africe. Populární je zejména pro své motto: „Shit business je vážná věc“.

1.otunba_gadaffi_shit_business_4

Mobilní toalety pro bohaté

DMT také vyrábí toalety pro vyšší třídu, které jsou klimatizované, mají červené koberce, MP3 přehrávač a TV s plochou obrazovkou.

Plány do budoucna

V současné době firma DMT plánuje výrobní závod bioplynu, ve kterém by byl shromažďován veškerý lidský odpad z města. Ten by byl dále přeměněn na plyn a použit k výrobě elektrické energie. Opravdu geniální nápad. Nemyslíte? zdroj: smallstarter

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru