Dnes vyšlo 15 článků

Shit business! Fekálie jako lukrativní investice a produkty? Proč ne, peníze nesmrdí

Shit business! Fekálie jako lukrativní investice a produkty? Proč ne, peníze nesmrdí

Často vnímáme fekálie jako jisté tabu, nicméně jejich složení a další vlastnosti bývají často v hledáčku pozornosti lékařů nebo výzkumníků. Pojďte se s námi podívat na několik chytrých podnikatelských tahů, které s fekáliemi úzce souvisí. Navíc některé tyto aktivity můžeme považovat svým způsobem i za ekologickou recyklaci.

Jak se tedy dá produkt defekace podnikatelsky chytře využít v praxi nebo k investici?

Pálení cihel i šperky

Jednou z nemála aktivit Číny je například pálení cihel z odpadního kalu. Tyto cihly se vypálí cca na 1200 °C. Při vysokých teplotách získává materiál i vysoký lesk, tak se často tyto lesklé kusy používají pro výrobu šperků, které jsou pro činskou zlatou mládež lákadlem (ostatně stejně jako šperky i jen s motivem lejna). Vysoká teplota však není jediná možnost takového zpracování.

shit brickss

Nepálené přírodní “shit bricks” jsou prozměnu bez lesku

V případě šperků z výkalů si dokonce můžete vybrat z různých zvířat jako např. jelen či los. Po shlédnutí jedné z reportáží na toto téma musíme uznat, že takové šperky zvedání žaludku opravdu nezpůsobí. Opravdu byste nevěřili, co se za nimi ve skutečnosti skrývá.

deer poop

Shit Burger

O jistou recyklaci z bílkovin obsažených ve fekáliích se pokoušel před několika lety i japonský vědec profesor Mitsuyuki Ikeda. Dokonce se podařilo z těchto bílkovin plus dalších přidaných věcí jako soja vytvořit jedlé maso připomínající chutí hovězí. Svůj výrobek nazval Shit Burger a i ho servíroval způsobem, jak pokrm běžně známe. Bohužel celá výroba byla velice drahá a ve výsledku takový recyklát stál 10 – 20 x více než tradiční masová náplň hamburgeru.

Mitsuyuki-Ikeda-shit-burger

Exkrementy bez zápachu a větry s vůní růže?

Dokonce existují na světě pilulky, které dokážou pach vašich fekálií neutralizovat či dokonce změnit vaše plyny na vůni růží, levandule či čokolády. Nebo existují pilulky, po kterých naleznete ve svých exkrementech třpytky. Na tyto záležitosti se specializují už nejen v asijských zemích. Nutno podotknout, že s nimi však zrovna v těchto končinách slaví velký úspěch.

růže

Kupříkladu za těmi s vůní růže stojí Christian Poincheval, což je 65 letý bavič, který vypadá jako psychedelický Santa Claus.

výrobce

Christian Poincheval

Podívejte se na následující video, které zas propraguje produkt Poopourri proti zápachu extrementů, zde si dokonce můžete vybrat z několika aroma. Zkusit můžete klasické ovoce, drink Piňa Colada a dokonce zelí kimchi či aroma nově zakoupeného vozidla:

Fekálie v umění

Fekálie jsou někdy zdrojem příjmů dokonce i jako umělecká investice. Je jen na vás, zda dokážete takové PR chytře využít v umělecké branži. Samozřejmě takový přístup není vhodný pro každého, ale jako příklad uveďme úspěšný projekt Merda d´artista.

Merda d’artista aneb hovno umělcovo je umělecké dílo italského umělce Piera Manzoniho.

merda_artista

V roce 1961 Manzoni údajně nashromáždil své vlastní fekálie do devadesáti očíslovaných plechovek, která každá obsahovala přesně 30 g výkalů. Označil je jako „100% čisté umělcovo hovno“ – v italštině, angličtině, francouzštině a němčině. Následně je rozprodal dle tehdejšího kurzu zlata Jejich současná cena se pohybuje řádově kolem 30 tisíc euro a jsou předmětem obchodování, tedy občas změní “šťastného” majitele. Otázkou je, co se opravdu v plechovkách skrývá. Jeden majitel kdysi plechovku otevřel, nicméně v ní se nacházela další. Paradoxně tak “umělecké dílo” neznehodnotil, ale přidal mu na ceně, neboť se tím plechovka stala oproti zbylým 29 kusům naprosto ojedinělou.

 Daruj hovno

Pokud se podíváme do České republiky, na crowdfundingovém portálu Startovač jste mohli najít i projekt Daruj hovno. Odstartovalo jako originální služba, díky které můžete anonymně zaslat sloní lejno komukoliv, kdo si ho podle vašeho názoru zaslouží.

Rozhovor s Vítem Hutařem o projektu si můžete přečíst v odkazu zde. V souvislosti s EET vznikla dokonce speciální “bobečná edice” pro Andreje Babiše usazená do čapího hnízda. Na tento kreativní počin se můžete blíže podívat v článku tady.

Jedná se o sloní lejna a údajně jich firma rozeslala do světa  přes půl tuny – nevěrným partnerům, politikům, dokonce špatným hospodským. Nejen že firmě se daří, ale snaží se i expandovat za hranice našeho státu. Na skrytou kameru z otevírání zásilky se můžete podívat zde:

Napiště nám prosím do komentářů, který z takovýchto dárků byste v rámci recese uvítali a o který naopak nestojíte vůbec a proč.

Zdroje: Dudeiwantthat, Wikipedia.cz, TheBlaze, Inhabitat, Etsy, Youtube, Daruj hovno

Komentáře

Nahoru