Sheryl Sandbergová: Královna Facebooku, díky níž Mark Zuckerberg vydělává miliardy

Sheryl Sandbergová: Královna Facebooku, díky níž Mark Zuckerberg vydělává miliardy

Zdroj: WikipediaNejvětší sociální síť světa Facebook letos vstoupila na burzu. Jeho hodnota se odhaduje až na 100 miliard dolarů, což je dvakrát více, než měl v roce 2004 při svém vstupu na burzu Google. Pro většinu lidí znamenají úspěchy Facebooku dílo jednoho muže. Zdaleka tomu tak není…

Facebook byl dlouhou dobu takřka nevýdělečný. Sociální síť byla zprvu určena jen studentům, později se rozšířila a brzy zasáhla celý svět. Jak ale vydělat miliardy na podobné síti, na níž uživatelé vkládají svoje fotografie, statusy a komunikují s přáteli? I to byla pro počítačového génia a jednoho z nejmladších miliardářů světa Marka Zuckerberga těžká otázka.

Facebook má dnes obrovskou hodnotu. Má více než 800 milionů globálních uživatelů, přičemž kolem 200 milionů se jich zaregistrovalo v průběhu roku 2011. Mnoho z těchto uživatelů dnes považuje Facebook za internet samotný. Nenalézají důvody, proč jej opustit. Dostávají informace skrze statusy, které je v tom krajním případě odkáží někam dál. Sami však nemají potřebu vyhledávat další webové stránky a opouštět hranice Facebooku.

Ten se z hlediska byznysu může pochlubit svým rozsáhlým reklamním systémem, který skvěle pracuje s daty uživatelů. Ti ve svých profilech vyplňují informace a inzerent pak může svoji reklamu lépe zacílit. Pokud chce, aby se jeho reklama zobrazovala jen určité věkové skupině, není to žádný problém.

Manažerka v roli šedé eminence, nebo královna celé sítě?

Mark Zuckerberg vymyslel, vytvořil a zkonstruoval fenomenální sociální síť a získal tak úspěch takřka na celém světě. Za úspěchem a zisky celé společnosti však nestojí jen on. Jednou z klíčových postav je Sheryl Sandbergová.

Mladá americká podnikatelka se narodila v srpnu 1969 a od roku 2008 začala zastávat funkci provozního ředitele Facebooku. Dříve pracovala i pro Google coby viceprezidentka pro online prodej. Podílela se na založení dobročinného projektu Google.org. Ještě před Googlem pracovala jako náčelnice štábu amerického ministerstva financí.

Se Zuckerbergem se potkala na jednom vánočním večírku. Tehdy asi nevěděl, že se tato mladá talentovaná žena stane jednou z nejdůležitějších postav jeho sítě a přivede mu na účet miliardy dolarů. Zprvu se mu však líbila a brzy se stala jeho zaměstnankyní.

Jejím cílem bylo udělat Facebook výdělečným. Doposud se totiž na zisk příliš nehledělo, měl se dostavit sám. To se však nestalo a bylo potřeba učinit nějaké kroky. Začalo se konečně pracovat s reklamou, ta byla nasazována velmi „diskrétně“ a už v roce 2010 mohl Facebook slavit svoje první zisky.

Sandbergová dnes dohlíží na finanční operace Facebooku, rozvoj podnikání, veřejnou politiku a komunikaci, marketing, prodej a vše, co s tím souvisí. Díky ní se počet uživatelů sítě zvýšil ze 70 milionů o řád výše. Její základní plat by měl dosahovat 300.000 dolarů, má však přes 30 milionů v akciích sítě. Je řazena mezi 10 nejmocnějších žen světa, kde se nachází například před Michelle Obamovou, manželkou Billa Gatese Nelindou, šéfkou Indického národního kongresu Soniou Gandhiovou, či ředitelkou druhé největší potravinářské firmy Kraft Foods Irene Rosenfeldovou. Je řazena i mezi 25 nejvlivnějších lidí na internetu a ocenění má daleko více.

Zdroj: Wikipedia.org, Lidovky.cz

Komentáře

Nahoru