Dnes vyšlo 15 článků

Seznamte se s Janem Mittnerem, milovníkem dronů!

Seznamte se s Janem Mittnerem, milovníkem dronů!

Žijeme v době moderních technologií, mezi které patří bezpochyby i rádiem řízené drony. Ty zažily před časem obrovský boom a vynalézaví lidé velmi brzy začali vymýšlet různé způsoby, jak je využít. Jedním z takových lidí je i Jan Mittner.

Kdo je Jan Mittner?

Jan Mittner je profesionální závodník s drony. Začínal asi jako mnozí z vás, zaujala ho problematika dronů a postupně se dostal ke koníčku závodění s drony. Koupil si proto vlastní dron a začal objíždět různé závody, které se konají po České republice.

PKA6dbf04_IMG_20170629_122734

Objevil v sobě však skrytý talent, a s přehledem dokázal všechna tyto klání vyhrát. Jan se ale nespokojil s tím, že je nejlepší ve své rodné zemi. Chtěl víc, a proto se vydal na západ do Německa, kde zažil znovu obrovský úspěch z opětovných výher. Díky tomu se stal světově uznávaným závodníkem a dnes platí za světovou špičku.

Jak takové závody vypadají?

Hlavním principem je závod malých dronů ovládaných pomocí rádiového ovladače a speciálních brýlí, ve kterých se zobrazuje obraz. V nich pak vidíte přesně to, co vidí dron, tudíž ho dokážete velmi přesně ovládat. Závody se obvykle odehrávají v jakémsi neobvyklém prostoru s postavenou závodní tratí. Ta je vytyčená sérií branek, jimiž musí dron proletět.

Drony určené pro tyto závody jsou opravdové „formule“ ve své kategorii. Mají rotory vzdálené až 21 cm od sebe a váží asi půl kilogramu. To jim umožňuje přímo raketové zrychlení na 100 km/h za méně než sekundu.

Dají se s takovým dronem zachraňovat životy?

V letošním roce se právě Jan Mittner pustil do spolupráce s Vodní záchrannou službou ve výzkumu, jak může dron záchranářům pomoci. Jednalo se o simulovaný zásah na přehradě Orlík, kde byla nahlášena převrácená loď. Dron v tomto případě sloužil jako rychlé průzkumné zařízení.

images

Operátor byl s dronem na místě během několika vteřin a v reálném čase mohl analyzovat rizikovou situaci a tím pádem také lépe řídit následné záchranné práce. Na samotnou přepravu zraněných osob to zatím ještě není. Je totiž potřeba vyřešit ještě spousta technických otázek, na které ovšem jistě najdeme v nejbližší době odpovědi.

Ať už to s drony dopadne jakkoli, můžeme být rádi, že Jan Mittner zviditelňuje český sport a naši republiku ve světě. Ještě o to víc, když se sám dobrovolně angažuje v tak důležité věci, jako je záchrana lidských životů.

Zdroj text, foto: https://wave.rozhlas.cz/zachrana-cloveka-dronem-je-hudbou-budoucnosti-rika-zavodnik-s-drony-jan-mittner-7644825

Komentáře

Nahoru