Dnes vyšlo 15 článků

Seznam plánuje 3D mapy a službu Panorama po vzoru Googlu

Seznam plánuje 3D mapy a službu Panorama po vzoru Googlu

Seznam.cz letos přinese velké novinky na oblíbené Mapy.cz. Nově budou mít Mapy.cz své Panorama, 3D vizualizace měst a rychlé uživatelské aktualizace. Majitelé mobilních telefonů se mohou těšit na off-line mapové podklady.

Když před necelými dvěma lety koupil Seznam kartografickou firmu Plan Studio bylo jen otázkou času, kdy se to promítne do jeho mobilních map. Plan Studio totiž mimo jiné stálo za desktopovými a mobilními offline mapami Smartmaps.cz. Jenže Seznam.cz má své vlastní mobilní Mapy.cz, osud Smartmaps jako samostatného produktu je tedy výhledově krajně nejistý.

Už loni v létě jsme se dozvěděli, že mobilní Mapy.cz nabídnou offline přístup, poněvadž na turistické podklady kdesi uprostřed šumavských hvozdů se bez pořádného připojení prostě nepodíváte. To vše by nakonec měly umět nové Mapy.cz a nejenom to.

Seznam Panorama – 3D mapy kopírující Google Street View

Funkce Panorama nově poskytne širokoúhlý pohled z ulice. Snímky Panoramy budou pořízeny pozemním snímkováním z kamery umístěné na jedoucím automobilu, a doplní tak na Mapy.cz oblíbené letecké snímky v ortofotomapě a šikmé snímky z „ptačího pohledu“.

Kamery na automobilu směřují v pravidelných rozestupech do všech směrů a složením všech záběrů vznikne výsledný panoramatický snímek zabírající celou viditelnou scénu. Odtud název Panorama. Uživatel se tedy bude moci on-line podívat, jak vypadá okolí konkrétního místa, natočit si je do všech možných směrů, jako kdyby na daném místě právě stál. Podobnost s Google Street View je čistě náhodná.

Špión od Seznamu

Takto bude vypadat autíčko od Seznamu mapující ulice České republiky

Panorama má vlastně zachycovat pohled z ulice, jak jej nafotí projíždějící automobily a jak jej vidí chodci. Fotit se má začít v květnu a první na řadě bude Praha, kterou by Seznam na mapách chtěl mít nejpozději do konce léta. Odvážný plán pak říká, že do dvou let by společnost chtěla mít nafocenou celou Českou republiku, včetně i té nejmenší boční uličky a míst, kam auta běžně nemohou.

„Pro Panorama na Mapy.cz budeme sbírat zcela nová data. Máme vybrané dva dodavatele, jde o Geodis a GIS Stavinvex. Hned v květnu nasadí do terénu tři až čtyři auta, která pro nás začnou fotit města. Auta budou jezdit na směny, prostě dokud bude venku světlo,“ uvedl Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz, a dodává: „Chceme mít hodně podrobné a kvalitní fotky, a to z každé i malé vedlejší uličky, kterou v ČR máme. Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku.“

Jak bude probíhat ochrana osobních údajů

Seznam se také dušuje, že po vzoru Googlu bude důrazně chránit soukromí snímaných osob. Googlu se to moc nepodařilo, je známá spousta případů, kdy si lidé stěžovali a nebo rovnou zažalovali Google za to, že je zachytil v choulostivých situacích. Známý je zejména případ Francouze, kterého zachytily kamery, jak močí. A netrvalo dlouho, brzy o tom věděli i jeho sousedé. Tento případ se pak dostal i před soud.

Ostatně není to tak dlouho, co Německo dalo Googlu rekordní pokutu – jednalo se opět o Street View. Tehdy však Google zachytával data z nešifrovaných WiFi sítí.

Francouz zachycený na snímcích služby Street View

Francouz zachycený na snímcích služby Street View

I takhle vás může zachytit auto od Googlu

I takhle vás může zachytit auto od Googlu

Veškeré snímky pořízené kamerami při mobilním snímkování budou ihned po pořízení, aniž by je kdokoliv prohlížel, automaticky zpracovány a obličeje zachycených osob i státní poznávací značky aut budou rozmazány. Pokud se náhodou stane, že nebude některý objekt detekován, bude možné chybu ohlásit a Seznam ji obratem opraví.

Kamery na střechách vozidel jsou zároveň umístěny dostatečně nízko, aby nemohly při pořizování snímků „nahlížet“ přes živé ploty a zdi soukromých pozemků, kam běžně člověk z ulice nevidí. Všechna vozidla se navíc v konkrétních časech vyhýbají citlivým místům, jako jsou například školy před začátkem a po konci vyučování, kostely v době bohoslužeb, demonstrace, pochody a podobně.

Uživatelé se budou podílet na chodu Panorama

Poslední připravovanou novinkou pak je crowdsourcingová oprava chyb na Mapy.cz. Čas od času se může stát, že se nějaká oblast v ČR změní, například je zbourán dům, je jinudy vedena boční cesta, přestavěno náměstí a taková změna není ihned do map promítnuta. Stejně tak se může stát, že nějaká značka na mapě není umístěna zcela správně a může být vůči uživateli matoucí. Pokud se taková chyba stane, budou moci nepřesnost nově nahlásit sami uživatelé pomocí speciálního nástroje. Nahlášené chyby překontroluje kartografický tým a pokud shledá, že chyba existuje, do tří dnů od ohlášení ji na online mapách opraví.

Offline mapy do telefonu i na cesty

Další novinkou jsou poté offline mapy, které si můžete stáhnout si na svůj mobilní telefon s operačním systémem iOS a Android. Offline mapy budou přístupné i tehdy, pokud se uživatel zrovna nachází na místě, kde není žádný internet. A poté, co si stáhne zhruba 500 MB dat, tak již nebude potřebovat žádné internetové připojení. Aby to nebylo málo, Seznam také plánuje speciální verzi své aplikace, která bude obsahovala praktické informace pro výletníky a turisty, a která by měla spatřit světlo světa před hlavní turistickou sezónou. Hlavní ale výhodou je zejména možnost mít veškeré mapové podklady pro Českou republiku přímo ve svém telefonu. Seznam by tuto novinku měl představit na přelomu června a července.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru