Dnes vyšlo 15 článků

Severní Korea je bez internetu. Že by pomsta?

Severní Korea od pondělí zaznamenává významné výpadky internetu. Chvilkami je úplně odpojená. Jenže takové odpojení obvykle nepřijde samo, takže teď všechny otázky směřují na USA. Je to odplata za to, že Severní Korea provedla hackerský útok na Sony? Bílý dům mlčí.

Předtím než se zeptáte, ještě uvedeme na pravou míru skutečnost, že ano, Severní Korea skutečně má internet. Většina běžných obyvatel k němu však nemá přístup. Celá země má oficiálně jenom 1024 IP adres.

Teď už ale k věci. Povídá se, že za hackerským útokem na Sony stojí Severní Korea. Dává to smysl, protože Sony představilo svůj film The Interview, ve kterém se docela špatně vyjadřují o vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi. Jenže Severní Korea samozřejmě tvrdí, že za nic nemohou. A tak se hádají a evidentně si dělají další naschvály.

Americký prezident Barack Obama v pátek řekl, že vláda USA bud reagovat na hackerský útok na Sony Pictures Entertainment. Sice neřekl, jak odplata proběhne, ale odpojení Koreje od internetu by mohlo být její součástí, nemyslíte?

Všechno nasvědčuje cíleném útoku

Celý svět se domnívá, že ano. Doug Madory, ředitel internetové analýzy v Dyn Research, uvedl, že problémy s připojením v Severní Koreji se objevily už během víkendu a postupně se zhoršovaly. Sice by to mohl být softwarový problém routeru, jenže kdyby tomu tak bylo, výpadek by se zřejmě nezhoršoval. Všechno tedy napovídá DDoS útoku.

unstable_networks

Nestabilnost v posledních dnech je jasně vidět

Současná situace

Už v úterý byl výpadek částečně obnoven. Jenže ne úplně. Doposud fungují jen klíčová tamní média či státní tisková agentura KCNA.

 „Vlna byla nejhorší v sobotu a v neděli, kdy každou sekundu proteklo do sítě Severní Koreje 5,97 gigabitu dat,“ informoval The Washington Post.

A stále se spekuluje, kdo za útokem stojí. Přihlásila se k němu skupina stojící za Anonymous, nicméně několik útoků mířilo z USA, takže ve hře je i varianta, že je to odplata. Nicméně to mohlo být taky jen proto, že hackeři využili hostitelské počítače z USA. A ještě existuje jedna varianta. Povídá se, že útočit mohla i Čína, která se ve spojitosti s útokem na Sony cítí ohrožena. KLDR totiž používá internetové připojení přes China Unicorn.

Zdroje: HF post, The Guardian

Komentáře

Nahoru