Tisková zpráva: Seriál Tajný život jezer nahlíží do tajemného světa v hlubinách

Čím se liší a co mají společné velká jezera všech kontinentů? Nový dokumentární seriál nahlíží do vodních hlubin i do lidských sídel kolem nich

Kanál Viasat Nature představuje nový seriál Tajný život jezer, který zkoumá složité ekosystémy skrývající se pod hladinami sladkovodních jezer. Soužití mnoha různorodých tvorů a jejich vzájemné interakce tvoří dynamické prostředí, které často funguje jako jeden velký organismus.

Jezera na naší planetě tvoří obrovský rezervoár sladké vody, z něhož lidstvo čerpá už desítky tisíc let. Jezera vznikla za působení mnoha různých klimatických a geologických podmínek a jsou udržována prostřednictvím křehké rovnováhy mezi vodou, která je napájí, a tou, která odtéká do řek.

I když se všechna jezera mohou zdát na první pohled podobná, ve skutečnosti jsou velmi rozmanitá. Některá mají hloubku jako oceány, jiná lze přejít a namočit se přitom sotva po kolena. Některá se zdají neměnná po věky, zatímco jiná se periodicky objevují a zanikají spolu se změnami ročního období. Všechna ale mají jedno společné – jejich hlubiny, mělčiny i břehy jsou domovem velkého bohatství rozmanitých forem života.

Francouzský dokumentární seriál Tajný život jezer sleduje příběhy pěti významných jezer a neustálé proměny jejich tváře i harmonické soužití lidí s přírodním prostředím. Navštěvuje různé kouty světa, od křišťálově čistých vod jezera Bajkal přes jihoegyptskou Asuánskou přehradu – tzv. Násserovo jezero – až po neuvěřitelná písečná jezera v Brazílii. Tvůrci seriálu však jezera nejen pozorují, ale také se snaží jejich složité ekosystémy pochopit.

Věděli jste, že:

–          Sladkovodním jezerem s největší plochou hladiny je Hořejší jezero, patřící do skupiny severoamerických Velkých jezer. Hořejší jezero zaujímá plochu více než 82 000 km2 a obsahuje tolik vody, že by naplnila všechna ostatní Velká jezera a ještě třikrát Erijské jezero k tomu.

–          Nejhlubším jezerem na světě je Bajkal na jihu východní Sibiře. Dosahuje hloubky až 1637 m.

–          Nejníže položené jezero je Mrtvé moře na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. Jeho hladina se nachází 408 m pod úrovní moře. Zároveň se jedná o nejslanější jezero na světě, ve kterém nežijí téměř žádné organismy.

–          Nejvýše položené splavné jezero je jezero Titicaca v Peru. Leží 3810 m nad mořem. Zároveň se jedná o druhé největší jihoamerické jezero.

–          Pod antarktickým ledovcem se nachází asi 70 jezer, z nichž největším je Vostok. Leží pod 4000 m silnou vrstvou ledu a dosahuje hloubky až 800 m.

–          V České republice se nachází dvě unikátní jezera – světově ojedinělé Kamencové jezero u Chomutova, v němž vysoký obsah kamence ve vodě zabraňuje růstu řas a sinic, a Hromnické jezírko nedaleko Třemošné, které je naplněné slabým roztokem kyseliny sírové a tedy zcela bez života.

Seriál Tajný život jezer bude uvádět kanál Viasat Nature vždy ve středu od 10. června do 8. července 2015 ve 20:05 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Nature navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Nature nebo webovou stránku https://viasatnature.cz/.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru