Tisková zpráva: Seriál Kamioňáci na Viasat Explore představuje netradiční způsob stěhování domů

Nový seriál ukazuje, že pojem „stěhování rodinného domu“ může mít v různých případech velmi odlišné významy

Kanál Viasat Explore uvede nový seriál Kamioňáci, který sleduje neskutečné výkony rodinné firmy Kernerových z Alberty, specialistů na těžkotonážní přepravu. Při stěhování celých chat a mohutných domů do těžko dostupných lokalit se budou potýkat nejen s extrémní nepřízní počasí, ale i těžkým terénem. Jen díky nim ale pánové a paní domácí získají klidné útočiště v malebném prostředí mimo dosah civilizace.

Seriál Kamioňáci ve 13 epizodách představuje příběhy lidí, kterým Kernerovi pomohli splnit představy o bydlení nebo vyřešit vážný problém. Manželům Sue a Tomovi přestěhují jejich dům snů do nádherného prostředí na břehu jezera Baptiste. Rodině Puddicombových poslouží při přesunu domu téměř o 13 kilometrů, a to i se čtyřtunovým cihlovým krbem. A díky Oyenské historické společnosti, která vybrala 15 000 dolarů na záchranu 100 let starého kostela před demolicí, přestěhují historický skvost přímo do areálu muzea.

„Stěhováci domů“ také v Calgary kupují od města, developerů, stavebníků i jednotlivců prázdné domy určené k demolici. Aktuálním trendem bydlení ve vnitřním městě je totiž bourání starších domů a jejich náhrada za novou výstavbu. Namísto bagrů si tak pro dům přijede kamion a odveze jej na venkov, kde mu mohou šťastní majitelé vdechnout nový život a přebudovat jej na bydlení snů. A práce mají Kernerovi v Calgary podle svých slov dostatek minimálně na příštích 20 let.

Přesuny celých staveb se používají všude ve světě především při záchraně historických památek. U nás je pravděpodobně nejznámější příběh kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, pozdně gotického chrámu, který byl v roce 1975 přesunut po kolejích o více než 800 metrů, aby jej nepostihl stejný osud jako zbytek města, které bylo srovnáno se zemí kvůli těžbě uhlí. Guinnessova kniha rekordů tento počin uvádí jako rekord v přepravě nejtěžšího předmětu po kolejích – 12 000 tun.

Ve švýcarském Curychu byla rovněž po kolejích v roce 2012 přesunuta 122 let stará tovární budova firmy Oerlikon. Budova o hmotnosti 6 200 tun a rozměrech 80 x 12 metrů byla přesunuta o 60 metrů, aby nepřekážela v rozšiřování přilehlého hlavního nádraží. Podle původních plánů měla být v roce 2010 stržena.

V roce 2011 ničivé záplavy zaplavily historické centrum městečka Cedar Rapids v americkém státě Iowa a s ním i České a slovenské národní muzeum a knihovnu. Budova byla kvůli riziku dalšího poškození přesunuta do bezpečí o 150 metrů dále a o 3,3 metry výše. Přesun 1400 tun vážící budovy se uskutečnil na kovové konstrukci s několika řadami kol.

Příběhy specialistů na přesuny celých budov bude možné sledovat na Viasat Explore vždy v pondělí od 6. července do 17. srpna 2015 ve 21:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Explore navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Explore nebo webovou stránku www.viasatexplore.cz

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru