Seriál: Internetová diskuze: Diskuzní fóra

Seriál: Internetová diskuze: Diskuzní fóra

Centrem internetové diskuze nemusí být jen zpravodajské servery informující nás o aktuálním dění ve světě nebo blogy různých obyvatelů té galaxie jménem Internet. Existují přece i weby, které jsou zaměřené jen a pouze na diskuzi. Ale kde takové weby najít? Jak se jmenují? Sociální sítě? Seznamky? Warez fóra? Nikoliv. Neblázněte. Éra diskuzních fór nekončí a stále vznikají nová a nová. Vždyť kde hledat tu pravou a neomezenou diskuzi? Stejně jako budeme hledat vodu v řece najdeme diskuzi na diskuzních fórech, která jsou povětšinou neomezená.

K čemu diskuzní fóra jsou a co na nich získám?

Diskuzní fóra jsou většinou rozdělena do řady podfór (sekcí). Každá sekce je zaměřená na jiné téma diskuze. Například na sport a v ní můžeme naleznout jednotlivé diskuze o sportu, o hokeji, fotbale, basketu, právě probíhající olympiádě, či jiném týkajícím se sportu. Každou diskuzi někdo založil a každá diskuze by měla mít svoji úvodní otázku. Na tu pak mohou ostatní diskutující odpovídat a pokud je zaujme, mohou v nich vytvořit skutečně pěkně běžící diskuzi. Proč se tedy lidí nezeptat, jaký hudební styl preferují, či co dělají na svém PC nejčastěji?

Dostaneme-li se na diskuzní fórum, většina vyžaduje registraci, takže se zaregistrujeme, máme možnost začít diskutovat. Nemusíme nutně diskuze zakládat, stačí se držet zátok již zaplavené oblasti. Můžeme se dozvědět mnoho názorů jiných, poklábosit tak a třeba i najít nové přátele. Faktem je, že diskuzní fóra nám povětšinou nic nedají a nic díky nim nezískáme. Koneckonců se maximálně můžeme těšit z dobrého pocitu, či z menší zviditelnění se. Řekněte si však sami, k čemu internetová diskuze povětšinou je?

Jaké diskuze skutečně frčí?

Vžijeme-li se do víru diskuzního fóra a začneme-li sledovat jeho dění, zjistíme a uděláme si obrázek o těch nejdiskutovanějších tématech. Já, jakožto myš prolézající diskuzní fóra, jsem také nějaký ten rok sledoval a usoudil

Aktuální dění. Nejzajímavějšími diskuzemi hemžícími se odpověďmi jsou diskuze o aktuálním dění. Nedávné zemětřesení na Haity, krutá zima v Česku, probíhající mistrovství světa ve fotbale, teroristické útoky a další. Všechny tyto velké události hýbající společností (ať světovou, či tou naší) povětšinou přilákají nové budoucí členy diskuze a rozproudí se tak vlna odpovědí a názorů.

Nové trendy. Začala éra sociálních sítí, Facebooku, či světem proletěla zpráva o novém iPadu, Google vymyslel něco nového nebo se ve světě IT a kolem událo něco, co duševně poznamenalo co nejvíce lidí. I takové diskuze řadím mezi ty největší a nejobsáhlejší. No řekněte, kdo by si nezanadával na nový iPad, či nepochválil ten webík Marka Zuckerberga?

Vztahy, erotika. Anonymitě přičítám na vině fakt, že internetovými diskuzemi se pohybují osobnosti značně jinak vyhledávající zábavu ve své volné chvíli. Ti, ale i normální a slušní uživatelé, se rádi zúčastní diskuze o něžném pohlaví, prvním sexu a podobných tématech. Problém je až tehdy, kdy se diskuze vzdají ti slušní.

Osobní postoje. Mezi další nejobsáhlejší diskuze bych zařadil vlákna o osobních postojích. Například náš názor na aktuálního prezidenta, vajíčkový meeting ČSSD, nejlepší tým v NHL a podobné diskuze. Ta správná odpověď navíc rozpoutá diskuzi sama o sobě a tím pádem se celé vlákno znovu rozšíří.

Kritika. Proč si nezanadávat? A proč ne rovnou v diskuzích? Však jen vyjádřeme náš názor na ony EMO bytosti, napišme svůj názor na mrtvý Atlas.cz, či vyjádřeme nesouhlas se zavedením Eura v Česku. Kritika věcí, společností, politického dění, osobností a dalšího je vždy velice, ale velice navštěvovaná.

Prostě oddych. Někteří si však chtějí jít jen odreagovat. Jsou unaveni z noční, měli perný den nebo málo spali. Nechtějí přemýšlet a tak uvítají polodiskuze, kde přemýšlet nemusí. Například vlákna, kde diskutující hrají slovní fotbal, hádají písmenka a podobné, patří mezi nejobsáhlejší diskuze na fórech.

Avšak, jaká jsou pro a proti?

Diskuzní fóra mívají zápory platné na celém internetu. Povětšinou nejsou nijak rozdílná a v konečném důsledku se ani nijak neliší od ostatních center diskuze na internetu. Znovu platí anonymita, která často způsobuje další problémy, jako například troufalost diskutérů. Většina někdy napíše to, co by si v reálném životě netroufla a možná by za to získala i nějakou ránu do kokosu. Větším problémem někdy naopak je to, když si diskutér hraje na stvořitele světa. To je pak zábava sledovat, hlavně tehdy, kdy jej známe i jinak, než jakýsi nickname na obrazovce.

Na rozdíl od jiných diskuzních míst platí na diskuzních fórech pravidla, která je skutečně nutné dodržovat. Správci fór totiž nešetří BANy, tedy vyloučením z komunity, co například u blog nebo zpravodajských serverů není v tak rozsáhlém měřítku. Porovnáme-li diskuze z různých zpravodajských serverů a ty na fóru, většinou zaznamenáme úbytek vulgarity a větší ukázněnost diskutérů celkově. To je velkým plusem diskuzních fór a to je tím, co je řadí tak vysoko. Můžeme si založit jakoukoliv diskuzi a ještě k tomu máme jistotu, že diskuze bude alespoň trochu řízena.

Navštěvujete i Vy diskuzní fóra? Jak byste porovnali zpravodajské servery a diskuzní fóra? Podělte se s námi o svoje názory.

Petr je jedním ze spoluzakladatelů diskuzního portálu RostWorld.cz. Podílel se na složení moderátorského týmu a dodnes je jedním z nejvyšších lidí z RostWorldu. Drží se v anonymitě, ale rozhodl se pomoci i našemu magazínu. Proto se bude starat o zajímavé články ze světa IT a rozhovory se členy magazínu.

Komentáře

Nahoru