Dnes vyšlo 15 článků

Sen Jana Tleskače o létajícím kole se stal skutečností

Mnozí z těch, kteří minulou středu navštívili výstaviště v Letňanech, spatřili zhmotnění svých dětských snů. Uskutečnil se tam totiž první veřejný vzlet létajícího kola F-Bike.

Zatím v jeho sedle seděla pouze figurína, tým vývojářů ze společností Technodat, Duratec a Evektor však věří, že k předvedení letu s živým člověkem by mohlo dojít ještě letos. „Teď je projekt ve fázi, že kolo je řízeno pomocí vysílačky. Dále chceme pokračovat tak, abychom byli schopni na létajícím kole mít živého člověka,” řekl pro ČTK Milan Duchek z firmy Duratec.

Létající kolo skutečně existuje

Plánek Jana Tleskače se konečně podařilo realizovat

 

„Naší hlavní motivací při práci na projektu nebyl zisk nebo komerční zájem, ale splnění našich klukovských snů,” uvedl člen řídicího výboru projektu Aleš Kobylík ze společnosti Technodat. Inspirací projektu totiž bylo létající kolo Jana Tleskače z příběhů o Rychlých šípech Jaroslava Foglara a film Ukradená vzducholoď.

Kolo Jana Tleskače

Kolo Jana Tleskače konečně vzlétlo

Kolo o váze necelých 100 kilogramů a s celkovým výkonem 54 kW je zkonstruováno pomocí softwarových nástrojů Dassault Systèmes, které umožnily virtuální testování kola. Firma Technodat zodpovídala především za vedení a koordinaci projektu včetně rozpočtu v řádu stovek tisíc Kč. Výrobce rámů jízdních kol Duratec poskytl rám a bezpečnostní kryty vrtulí. Evektor pak mimo jiné spolupracoval při návrzích konceptů a výběru vhodné pohonné jednotky, baterie a vrtule.

Zdroj: Tisková zpráva

Komentáře

Nahoru