Dnes vyšlo 15 článků

Sebevražedná kapsle ve Švýcarsku Sarco prošla právními předpisy asistované sebevraždy

Sebevražedná kapsle ve Švýcarsku Sarco prošla právními předpisy asistované sebevraždy

Podle doporučení organizace Exit International, která vyvinula stroj ‚Sarco‘, lze ve Švýcarsku legálně provozovat 3D vytištěnou kapsli, která je určena k použití při asistované sebevraždě.

V roce 2020 zemřelo ve Švýcarsku při asistované sebevraždě cca 1300 lidí, kteří využili služeb dvou největších organizací pro asistované sebevraždy v zemi, Exit a Dignitas. V současnosti používanou metodou je požití kapalného pentobarbitalu sodného. Po užití drogy osoba během dvou až pěti minut usne, než upadne do hlubokého kómatu, po němž brzy následuje smrt. Sarco nabízí jiný přístup pro klidnou smrt, bez potřeby kontrolovaných látek. SWI swissinfo.ch hovořil s Dr. Philipem Nitschkem, zakladatelem Exit International registrované v Austrálii, o jeho inovaci, kapsli Sarco ve tvaru rakve a také o tom, jaké místo očekává, že bude mít ve švýcarském sektoru asistovaného umírání.

Je to 3D tištěná kapsle, aktivovaná zevnitř osobou, která má v úmyslu zemřít. Stroj lze umístit na jakékoliv místo. Může to být v idylickém venkovním prostředí nebo například v prostorách organizace pro asistované sebevraždy. Osoba se dostane do kapsle a lehne si, je to velmi pohodlné. Bude jim položena řada otázek, a když odpoví, mohou ve svém čase stisknout tlačítko uvnitř kapsle a aktivovat mechanismus. Po aktivaci je kapsle zaplavena dusíkem a rychle sníží hladinu kyslíku na 1 procento z 21 procent. Osoba se bude cítit trochu dezorientovaná a může pociťovat mírnou euforii, než ztratí vědomí. Celé to trvá asi 30 sekund. Smrt nastává prostřednictvím hypoxie a hypokapnie, respektive nedostatku kyslíku a oxidu uhličitého. Vše proběhne bez paniky a bez pocitu udušení. Pokud vše půjde dobře, třetí stroj by měl být připraven k provozu ve Švýcarsku v roce 2022.

Zdroj, foto: exitinternational.net

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru