Dnes vyšlo 15 článků

Se službou Uber už se v Londýně asi nesvezete

Vyhrocené spory mezi pražskými taxikáři a konkurenční službou Uber lze v poslední době jen těžko přehlédnout. O možných stávkách a ultimátu předloženém primátorce Krnáčové referují snad všechny zpravodajské stanice. Pokud patříte mezi nadšené cestovatele, nemělo by vaší pozornosti ale uniknout, že tyto spory nejsou ojedinělé. Kromě České republiky řeší podobnou situaci například Anglie, kde alternativní službu kritizují nejen taxikáři, ale i odbory . V Londýně přistoupili k razantnímu řešení a rozhodli se řidičům Uberu licenci neprodloužit z důvodu možného ohrožení pasažérů.

uber

Uber má v Londýně provozní licenci platnou jen do konce září. Jeho další působení v anglické metropoli je ohroženo. Tamní dopravní úřad Transport for London (TfL) oznámil, že licenci Uberu neprodlouží, což kvituje i londýnský starosta Sadiq Khan, který se vyjádřil pro BBC v tom smyslu, že rozhodnutí úřadu plně podporuje, pokud zde existuje riziko, že by služba mohla ohrožovat bezpečnost Londýňanů.  Společnost s rozhodnutím TfL přirozeně nesouhlasí a hodlá se bránit soudní cestou. Podle vyjádření Uberu totiž musí jejich řidiči podstoupit stejnou bezpečnostní kontrolu jako řidiči běžné taxi služby.

V rámci služby Uber jezdí v Londýně až 40 tisíc řidičů. Sdílenou ekonomiku využívá 3,5 milionu cestujících.

V Česku dnešním dnem vypršelo ultimátum, které dostala Adriana Krnáčová od pražských taxikářů. Podstatou bylo donutit primátorku ukončit činnost Uberu nebo nastavit rovné podmínky pro všechny konkurenční služby. Pokud bude podle řidičů taxi Uber zvýhodňován, jsou připraveni nadále protestovat. Primátorka však po uplynutí doby ultimáta vzkázala, že při slušném chování ze strany taxikářů je ochotná o situaci diskutovat, nikoli však pod tlakem. Podle serveru ČTK chystají taxikáři zorganizovat protestní kolonu po Praze. Otázkou zůstává, zda možné stávky a jiné druhy protestu neuškodí opět jen a pouze samotné taxi službě.

Zdroj text: bbc.com, ceskenoviny.cz, zdroj foto: uber.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru