Dnes vyšlo 15 článků

Ztráta soukromí a nastupující nadvláda “faceprintu”, to je 21. století

Stejně jako se každý rodí s rozdílným DNA a odlišným otiskem prstů, stejně tak na svět přichází různí lidé s různými obličeji. Dokonce ani jednovaječná dvojčata nejsou zcela identická. Zkrátka a jistě, co člověk, to originál.

Jak již bylo řečeno, každý člověk je jiný. Kostky jsou vrženy. Nikdo z nás dopředu přesně neví, čím ho osud v kooperaci s geny obdaří, čím bude vyčnívat a kde naopak ubral (někdy až moc). Detaily  tvoří celek a stejně tak tomu je i u otázky lidského obličeje. Oční mezera,  tvar tváře, plnost rtů – to vše a mnohem více nás od sebe odlišuje.

Faceprint

Technika se posouvá neustále dopředu. A tak je v dnešní době již naprosto normálním jevem kamera, která pomocí nejrůznějších výpočtů, matematických algoritmů dokáže jednoduše identifikovat totožnost člověka – stejně dobře jako pomocí prstních otisků. Jedná se o tzv. “faceprint”( scan, otisk obličeje).

Zachytit, uložit a prodat. Bussiness s biometrickými údaji se stává a bude stávat jedničkou na trhu. Nedávný výzkum zveřejnil fakt, že v roce 2014 vydělal tento “objev” 1,3 bilionů dolarů. Celková částka by se měla v roce 2022 zdvojnásobit. V současnosti je tento trh vládou Spojených států zcela neregulovatelný. Z celé situace vyplývá fakt, který Vám vykouzlí nepříjemný mráz po zádech.  Ve skutečnosti vás může “faceprint”  sledovat jako Big Brother. Na ulicích, v obchodních centrech, dokonce je možné vytvořit scan i ze soukromých forografií.

fp

Státní činitel Al Franken tvrdí, že je nutné stanovit právní meze a podmínky užívání “faceprintu”. Bohužel se doposud nic takového nestalo. Kromě obav spotřebitelů se zatím žádná opatření nekonají.

Jeden z mentorů a zakladatelů obličejové detekce, doktor Joseph Atick, je oprávněně rozhořčen z nedocenění celé věci. “Faceprint” spatřil oficiální světlo světa v roce 1994  a nejen doktor Attick, ale i ostatní, kteří se na projektu podíleli doufají, že nastane jakýsi průmyslový průlom, který donutí dokonalou obličejovou techniku řádně využívat, dle předem stanovených předpisů.

Velký bratr vás vidí

Není žádným tajemstvím, že existují tzv. internetoví roboti, kteří sledují každý náš pohyb. Každé slovo, frázi, kterou hledáte na internetových portálech si uloží a následně vás potkávají davy skrytých reklam, které “nenápadně” upoutají vaší pozornost. Cílem je zvýšení návštěvnosti webů a samozřejmě nárůst prodeje. Na stejném principu funguje i emailová pošta, kterou v současnosti využívá téměř celá populace.

Také společnosti jako jsou například Facebook, Shutterfly, and LinkedIn kupí a shromažďují informace, fotky, obrázky, které jsou následně opatřeny speciálním kódem.

“Mám opravdu reálné obavy z toho, že díky “sledování” mého internetového profilu ze stran různých společností, může být způsobeno, že mě nebo kohokoliv jiného, pozná kdokoliv a kdekoliv. To nebyl původní záměr technologie, kterou jsem napomáhal vyvinout před téměř třiceti lety” konstatuje doktor Attick.

Hra na kočku a myš

Hra na kočku a myš mezi vládou a občany vypukla. V červenci vláda vydala tiskovou zprávu, prohlášení, kde připouští fakt, že ne vždy byla obličejová detekce použita dle náležitých pravidel. “Faceprint” je v současné době nadměrně používáný – bohužel není zcela znám rozsah činnosti.

V některých státech jako jsou Illinois či Texas je vyžadován striktní souhlas spotřebitelů před shromažďováním personálních informací. A tak by to mělo být. Zmíněná technika je ve USA hojně využívána v nákupních centrech. Detekce slouží k zanalyzování informací typu jak dlouho stojí lidé před výlohou než se svolí k nákupu. Celý systém dokáže detekovat například lidské pohlaví, jakožto i emoce či věk.

Je budoucnost bezpečná?

Celá situace jakoby vystřižená z sci-fi snímků. Člověk není nikdy sám, na každém rohu ho čeká “hlídací pes” v podobě internetových robotů. American Civil Liberties Union a  Electronic Frontier Foundation varují před stále narůstajícím užíváním sledovacího systému. Pokrok je téměř neudržitelný. V opozici stojí technický průmysl, který vnímá nastávající pokrokovou revoluci jako velký potenciál budoucnosti.

Obě strany vedou od roku 2014 na toto téma nekonečné debaty.  Celé setkání bylo vedeno jako součást schůze, pořádající Národní telekomunikační a informační administrace v USA. Z veškerých událostí byly provedeny zvukové záznamy. Naneštěstí konec vášnivé diskuze byl započat předčasně. Zhruba v polovině června letošního roku byl zahájen předčasný konec z důvodu protestů ze strany osmi neziskových skupin. Stávku vedl Alvaro Bedoya, ředitel Centra pro vědu a ochrany osobních údajů v Law School v Georgtownu. Tímto postojem vyjádřil jasný nesouhlas v celé věci. Alvaro Bedoya je nejvíce pobouřen faktem, že společnosti nejsou povinny vlastnit souhlas spotřebitele před užitím tzv. “faceprintu”.Když vynořil černou skříňku v podobě otázky na červnovém zasedání, zda by byly společnosti ochotné se podílet na spoluvytváření systému, který by zajistil souhlas spotřebitele, před užitím jeho osobních údajů, setkal se pouze s hrobovým tichem.

Setkání se účastnil i Carl Szabo – právní zástupce internetových firem jako jsou Facebook, Google, či Yahoo, tvrdí, že získávání souhlasů by bylo těžko proveditelné. Dle jeho slov není účelem uživatele vyděsit, ale naopak, mít jejich přízeň a  důvěru.

Po náhlém ukončení červnového setkání sepsal pan Franken stížnost, ve které se zmiňuje o zlehčování celé situace a o nedůstojném chování ze strany amerického práva. Dožaduje se zahájení právní obezřetnosti a férovosti ke straně spotřebitelů. Zatímco se celá situace odložila k ledu, společnosti si nadále zvesela scanují obličeje a shromažďují informace o nic netušících uživatelích.

Obhajoby kolem dokola

Z valné většiny se dle slov společností užívajících “faceprintovou” technologii tento “pomocník” používá hlavně v hotelových řetězcích, velkých společnostech pro identifikaci zaměstnanců a dalších. Jedná se prý pouze o shromažďování tzv. macro dat, které v budoucnu slouží jako ukazatel současné situace. Dalo by se říci, že novodobé grafy, akorát v mnohem dokonalejší a nebezpečnější podobě.

Existuje celá řada názorů, které jsou buď pro užívání obličejové technologie, nebo naopak zaujímají čestné místo v opozici. Možná by nebylo na škodu zamyslet se nad tím, zda chceme mít svět založený na upřímných vztazích, nebo žít v útržku ze sci-fi filmu, kde na každém rohu číhá technika, která díky jedné vteřině vyzví vaši kompletní genetickou výbavu, DNA, povahové vlastnosti, zážitky či úmysly.

 Zdroj: dvtfaqskbwkln, occupy, cdninews

Jmenuji se Radka a vyznačuji se tím, že ráda píši. Druhým rokem mám vlastním blog, kde se snažím psát poznatky ze svého života ironickou formou. Kromě psaní jsem instruktorka jógy, knihomol, milovník zvířat - hlavně psů a věčný snílek.

Komentáře

Nahoru