Dnes vyšlo 15 článků

Saúdská Arábie zakázala aplikaci Viber. Je Skype další na řadě?

Saúdská Arábie zakázala aplikaci Viber. Je Skype další na řadě?

Saúdská Arábie pozastavila populární aplikaci pro zasílání zpráv Viber, protože selhala ve splnění blíže nespecifikovaných nařízení. Komise pro komunikaci a informační technologie (CITC) navíc prohlásila, že je připravena vystoupit i proti dalším aplikacím, které tato nařízení nesplní.

Zda se jedná o cenzuru nebo jsou za vším obchodní zájmy, není jasné. Viber, společně se Skypem a WhatsApp, v březnu obdržel varování od saúdského regulátora telekomunikací. CITC po aplikacích, poskytujících možnost zdarma telefonovat, vyměňovat si zprávy a soubory, požadovala monitoring aktivity uživatelů a poskytování jejich dat. Poskytla jim týden na splnění požadavku.

Dva měsíce po vznesení požadavku byl Viber, nejmenší z trojlístku aplikací, zablokován. Dost možná toto opatření slouží jako varování pro ostatní dvě služby.

Opatření má jistě kořeny v politice – autoritativní režim se monitorováním uživatelů snaží předejít náznakům vzpoury, které předcházely Arabskému jaru v roce 2011. Další důvody jsou ale téměř jistě obchodní. Služby, poskytující volání a zprávy zdarma, ubírají zisky státním telekomunikačním operátorům zejména v oblasti mezinárodních hovorů a SMS. V Saúdské Arábii, zemi s velkým množstvím občanů, žijících v zahraničí, to je nezanedbatelný zdroj příjmů.

V sousedních Spojených Arabských Emirátech jsou Viber a Skype také zakázané, na rozdíl od What’sApp. Obě blokované služby totiž také poskytují možnost bezplatného volání a posílání zpráv do zahraničí. Odtud tedy vítr vane?

Zdroj: https://mashable.com/2013/06/06/saudi-arabia-bans-viber-skype/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/06/06/saudi-arabia-bans-viber-skype/

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru