Dnes vyšlo 15 článků

Sarco: První sebevražedný přístroj, který lze vyrobit na 3D tiskárně

Minulý týden byla na pohřebním veletrhu v Amsterdamu (ano, pohřební veletrh opravdu existuje) představen nový zajímavý projekt jménem Sarco. Ten je dílem nizozemského designéra Alexandera Banninka a australského zastánce eutanázie Philipa Nitschke. Sarco – tedy zkratka slova Sarkofág – je prvním sebevražedným přístrojem, který má pomoci k důstojné smrti. A zajímavé je, že Sarco bude vyroben 3D tiskem a jeho plány budou dostupné každému.

Celý projekt vznikl z iniciativy Philipa Nitschke, který je zastáncem eutanázie a věří, že důstojné a dobrovolné ukončení života není nutně jen pro ty, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. “Věřím, že je to základní lidské právo (vybrat si, kdy ukončíte život). Není to jen privilegium pro opravdu nemocné. Byl vám dán zázračný dar života. Měli byste mít možnost se toho daru vzdát v čas, který si sami vyberete,” řekl Nitschke pro The Guardian.

Sarco funguje na jednoduchém principu. Do kapsle s rakví je vložena bombička dusíku, který po stisknutí knoflíku začne vnikat do kapsle. Dusík člověka nejdříve omámí, uspí a poté zemře. A aby odchod nebyl stresující, umírající má možnost dívat se na uklidňující obrázky měsíce, moře a další.

Sarco funguje zatím pouze teoreticky a návštěvníci veletrhu si mohli skrze brýle na virtuální realitu zkusit celý zážitek prožít. Nicméně Nitschke doufá, že již brzy spatří světlo světa první “vytištěné” Sarco a hned poté dá plány pro 3D tisk Sarca k dispozici pro každého.

V mnoha státech je při eutanazii asistence druhé osoby nelegální. Sarco by měl být řešením tohoto problému. 

Jak se k novému projektu stavíte vy? Napište nám!

 

Sarco

Sarco

Autor projektu

Autor projektu

Jak zážitek vypadá, si mohli skrze virtuální realitu zkusit návštěvníci pohřebního veletrhu.

Jak zážitek vypadá, si mohli skrze virtuální realitu zkusit návštěvníci pohřebního veletrhu.

Zdroje: The Guardian, Cnet

Vystudovala humanitní studia na UK. Kávoholik, cestovatelka a spolumajitelka Kavárny Kočičí v Karlíně. Ve volném čase zpívá s kapelou a hraje v divadle. Miluje knihy, nesnáší kukuřici a její životní sen je trvale žít na Islandu.

Komentáře

Nahoru