Santorini v pohotovosti, stovky zemětřesení vyvolaly obavy z možného silného otřesu

Během posledních tří dnů zaznamenali seizmologové na řeckém ostrově Santorini a okolních ostrovech více než 200 zemětřesení!
Tento intenzivní zemětřesný roj vedl místní úřady k okamžitým opatřením – školy byly uzavřeny, záchranné složky uvedeny do pohotovosti a obyvatelům bylo doporučeno dodržovat bezpečnostní opatření. Vzhledem k riziku silnějších otřesů byli také hoteliéři vyzváni, aby vypustili bazény, protože voda by mohla v případě zemětřesení způsobit další škody.
Seizmická aktivita byla zaznamenána nejen na Santorini, ale i na blízkých ostrovech Amorgos, Anafi a Ios. Podle agentury AP prudký nárůst zemětřesení vyvolává obavy z toho, že by mohlo dojít k ještě silnějšímu otřesu. „Zatím jde o preventivní opatření, ale situaci bedlivě sledujeme. Občané by měli zůstat ostražití a dodržovat bezpečnostní pokyny,“ uvedl řecký ministr civilní ochrany Vasilis Kikilias po mimořádném zasedání vlády v Aténách.
Nepřetržité otřesy znepokojují obyvatele
Největší zemětřesení dosud zaznamenali seizmologové v pondělí odpoledne ve 13:17 místního času. Otřesy o síle 5,1 stupně zasáhly nejen Santorini, ale pocítili je i obyvatelé dalších částí Řecka, Turecka, Egypta a Libye. Místní popisují situaci jako velmi neklidnou. „Nikdy jsem nezažil něco podobného – zemětřesení každých deset až dvacet minut. Všichni jsou nervózní, i když se to někteří snaží nedávat najevo, aby nešířili paniku,“ sdělil agentuře AP Michalis Gerontakis, ředitel santorinské filharmonie.
Vzhledem k neustávající aktivitě se odborníci, úředníci a záchranáři schází každý den, aby monitorovali situaci a koordinovali další kroky. Řecké úřady do oblasti preventivně poslaly více jednotek hasičů a záchranářů, včetně psů vycvičených k vyhledávání osob.
Tektonické, nikoli vulkanické otřesy
Významný řecký seizmolog Gerasimos Papadopoulos upozornil, že souvislá série otřesů by mohla být předzvěstí silnějšího zemětřesení. „Úroveň rizika se zvýšila a všechny scénáře zůstávají otevřené,“ uvedl pro web e-Kathimerini. Zároveň však zdůraznil, že v tomto případě jde o tektonické pohyby, nikoli o vulkanickou aktivitu.
V hlavním městě ostrova, Fiře, úřady určily shromažďovací místa pro obyvatele v rámci příprav na možnou evakuaci. Starosta Nikos Zorzos ale uklidňuje veřejnost: „Jsme povinni být připraveni, ale to neznamená, že katastrofa skutečně přijde.“
Santorini a jeho katastrofická minulost
Santorini je pozůstatkem starověkého sopečného ostrova Théra, jehož mohutná erupce kolem roku 1600 př. n. l. patří k nejničivějším v dějinách. Sopečný výbuch tehdy způsobil obří tsunami a klimatické změny, které podle některých teorií vedly k pádu mínojské civilizace na Krétě. Někteří historici dokonce spojují tuto katastrofu s biblickými egyptskými ranami nebo mýtem o Atlantidě.
Dnes je Santorini jednou ze 16 sopek na světě, které jsou pod neustálým dohledem odborníků. Jeho sopečná historie a blízkost hustě obydlených oblastí z něj činí rizikovou oblast, která vyžaduje pečlivý monitoring. Na seznamu podobně nebezpečných vulkánů se nacházejí i italské sopky Etna a Vesuv či španělská Pico del Teide na Tenerife.
Zda aktuální zemětřesení naznačuje větší katastrofu, zatím není jasné. Odborníci budou situaci dál sledovat a úřady vyzývají obyvatele k opatrnosti a připravenosti.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře