Samsung se chová jako Microsoft: Na 16 GB Galaxy S4 je jen 8,5 GiB místa

Samsung se chová jako Microsoft: Na 16 GB Galaxy S4 je jen 8,5 GiB místa

Oprávněnou kritiku schytal Samsung za kapacitu své žhavé novinky Galaxy S4. Na operační systém je totiž vyhrazeno mnohem více místa, než bylo dříve obvyklé, a to až polovina kapacity 16 GB zařízení.

Prodej Samsungu Galaxy S4 začal minulý týden. Kapacita zařízení se udává v GB (miliarda bitů), pro Android v GiB (1024 bitů na třetí). 16 GB tedy odpovídá asi 14,9 GiB. Z kapacity 14,9 GiB si dosud Samsung ukrajoval pro operační systém a další přednastavený software mnohem menší díl – uživateli Galaxy S3 zůstávalo více než 11 GiB volného prostoru. To je teď jinak.

V USA byla zaznamenána volná kapacita v rozpětí 8,5 až 8,8 GiB. U našich slovenských sousedů poskytl Samsung médiím pro testy vzorky s volnou kapacitou kolem 9 GiB, jaká je ale kapacita volně prodejných zařízení, není známo. Kapacitu zařízení je samozřejmě možné zvýšit instalací microSD karty, proti velkému rozdílu mezi deklarovanou a skutečnou kapacitou smartphonu se ale zvedla vlna oprávněné kritiky.

Bere si Samsung „příklad“ z Microsoftu?

Pokud ano, jde o příklad nadmíru pochybný. I Microsoft si totiž před časem vysloužil ostrou kritiku ohledně kapacity svých tabletů Surface RT. Dosud totiž u jeho tabletů s iOS či Androidem zabíral operační systém jen několik GiB; u Surface RT s kapacitou 32 GB byla volná kapacita jen 16 Gib a podle aktualizovaných informací Microsoftu je to již pouhých 14 GiB! U verze s kapacitou 64 GB může uživatel využít pouze 28 GiB.

Na Microsoft byla v této kauze podána žaloba za klamavou reklamu a nekalé obchodní praktiky a Microsoft dál musel do specifikace zařízení doplnit informaci, že operační systém zabírá „nezanedbatelný prostor“ s odkazem na přesně vyčíslenou volnou kapacitu zařízení.

Zdroj: https://www.dsl.sk/article.php?article=14075

Komentáře

Nahoru