Dnes vyšlo 15 článků

Samořízený automobil od Googlu se poprvé vyboural

Při testování samořízených automobilů od společnosti Google došlo k nehodě. Jeden z nich se ve velmi nízké rychlosti naboural do autobusu. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Pravděpodobně tak jde o první případ, kdy jedno z autonomních vozidel způsobilo nehodu.

home-where

Google self-driving car. Hudba blízké budoucnosti

Viník nehody nebyl určen

Google ve svém prohlášení uvedl, že k incidentu došlo 14. února v Kalifornii poblíž městečka Mountain View. Samořízený automobil značky Lexus se snažil objet pytel písku pohozený na okraji silnici. Přitom narazil levou stranou do pravé strany autobusu. Rychlost testovaného vozu byla v tu chvíli 3 km/h a autobus projížděl v rychlosti 15 km/h.

Podle kalifornských předpisů musí za každým testovaným vozem sedět řidič. Google uvedl, že v době nehody neměl řidič automobil pod kontrolou. Pokud úřady potvrdí vinu testovaného vozu, bude se jednat o první případ nehody, kterou zavinilo samořízené vozidlo od Googlu.

Budoucnost patří samořízeným automobilům

V současné době Google testuje v blízkosti Silicon Valley více než dvě desítky SUV vozů značky Lexus. Je evidováno nad deset nehod, nejedná se však o pochybení samořízených aut, nýbrž ostatních vozů, které do nich najely zezadu.

Samořízeným automobilům se intenzivně věnuje také Tesla, která nedávno uvolnila speciální software s názvem Autopilot pro svou řadu Model S. Tahle pomůcka dokáže například vůz zaparkovat, mít vůz pod kontrolou na dálnici, zapnout varovná světla nebo zastavit. Za případnou nehodu však bude vinen řidič, proto je důležité aby na jízdu pečlivě dohlížel. Inu zdá se, že opravdová revoluce v dopravním průmyslu klepe na dveře!

Zdroj: Google.com

Student ekonomické fakulty a junior konzultant internetového marketingu v agentuře AdVisio. S velikou zálibou sleduje novinky ze světa technologií, reklamy, e-commerce nebo veřejného dění. Twitter: @petrkonicek

Komentáře

Nahoru