Dnes vyšlo 15 článků

Samolepky z Facebooku

Samolepky – ti obrovští smajlíci různých podob, se staly fenoménem komunikačních aplikací. Původně se objevily v Asii, dnes už kolují po celém světa. A to rychlostí blesku. Staly se součástí takových aplikací a sociálních platforem jako Facebook, Path, Viber nebo Kik.

Přestože se nálepky vyrojily jako houby po dešti až v poslední době, jejich nápad není vůbec nový. Mnoho z vás si jistě ještě vzpomene na čas flash animovaných reklamních bannerů propagujících smajlíky v AOL Instant Messengeru.

Veškeré sociální sítě a komunikační programy přinesly obrázky, které mohou být použity pro vyjádření emocí nebo jen pro oživení jinak všedního rozhovoru.

Ale proč se samolepky právě teď v mobilní éře dočkaly takového úspěchu?

Odpověď je jednoduchá: dobrý design.

A tak se teď pojďme podívat na to, jak vypadá takový proces vytvoření samolepek. Zaměříme se přímo na ty samolepky, které znáte z nejpopulárnější sociální sítě.

David Lanham (Meep, Hatch, Bun, Beast, Napoli, Baach)

Beast-sketches-730x1039

Facebook by se v ohledu samolepek dal kvalifikovat jako relativní opozdilec. Svůj první samolepkový projekt začal realizovat s animátory na emoce a výrazy obličeje z Pixaru. Ti pak sdíleli výsledky svých studií s designéry třetích stran.

Když byl osloven David Lanham, aby rozvíjel smajllíky pro Facebook s názvem Meep, čerpal inspiraci z japonského „kawaii“ stylu, který byl v té době běžný již u samolepek jiných chatovacích aplikací.

Smajlíci jsou poměrně silně ovlivněni stylem anime a manga. Jejich oči jsou trochu dále od sebe a obecně větší. A jsou tak nějak roztomilejší. Ale nemůžete to zase přehánět. Pokud to zvládnete tak akorát, vypadají pak jako děti.

smiley-laugh

Hledat inspiraci v japonském designu bylo moje osobní rozhodnutí, ne rozhodnutí Facebooku. Japonští umělci totiž opravdu dobře zvládali vyjadřování emocí.

smiley-hot

Po dokončení sady Meep se Lanham pustil do navrhování dalších samolepek. Jeho postava Napoli vznikla jako modro-zelené monstrum. Připadalo mu ale, že je vypadá příliš neskutečně, a tak udělal zásadní změnu barvy, která nakonec propůjčila tvorovi jeho jméno.

Hrál jsem si s postavou několika vrstev, což byla opravdu zábava, protože jsem mohl každou vrstvu udělat jinou barvou. A pak buď někdo z mých přátel, nebo někdo jiný z projektu navrhl, aby to vypadalo jako neapolská zmrzlina. Myslel jsem si, že by to bylo fajn, protože všechny ty zeleno-modré odstíny z toho dělaly takové monstrum. Takže barva zmrzliny byla ideální.

napoli-shocked

Celé je to o tom, že to v mozku vyvolá nostalgickou reakci na něco, co jste již možná viděli. Hodně lidí již někdy vidělo neapolskou zmrzlinu, zmrzlina je dobrá, postava je roztomilá… Tyhle věci se spojí dohromady.

napoli

Jared Nickerson (Skullington)

Designéra Jareda Nickersona Facebook oslovil v době, kdy byly již čtyři sady nálepek těsně před dokončením. A to Jareda zřejmě nakoplo. Poté, co viděl, co udělali ostatní návrháři, cítil příležitost, že by i on měl udělat něco originálního.

Myslel jsem si, že existuje spousta roztomilých postav, ale není zde nic, co by bylo trochu drsnějšího. Hodně projektových prací, na kterých pracuji, je určeno pro teenagery a mladé dospělé, kteří mají smysl pro humor. Po zvážení několika nápadů jsem se tedy definitivně rozhodl pro Skullington.

skullington

Postavička Skullington dostala černou barvu částečně proto, že díky tomu perfektně kontrastuje s bílým pozadím Facebook chatu.

Nápad udělat černou lebku přišel částečně z touhy udělat něco trochu jiného. Obvykle vidíte bílou nebo béžovou lebku a já jsem chtěl udělat něco, co by vystoupilo z řady ostatních koster. Kostry jsou již tak trochu klišé, ale stále jsou důležitou částí designové kultury. Tak jsem je chtěl pojmout trochu jinak.

facebookCharacterTest

Vzhledem k tomu, že Skullington nemá ústa ani dolní čelist, bylo důležité vyjádřit dostatečné emoce pomocí očí a jiných obličejových rysů.

IMG_0642

Nebylo to o tom, že musím vytvořit rozzlobenou postavu nebo že potřebuji smutnou postavu. Spíše to bylo o tom, jaké činnosti může postava vykonávat a jaké emoce se z nich odrazí. Takže postava s omotaným hadem… Pokud okolo sebe máte hada, jak se asi budete cítit? Má být v šoku, polekaný nebo vystrašený?

A co říkáte na samolepky vy? Myslíte, že mohou oživit textovou konverzaci, oceňujete je jako umělecká díla nebo vás otravují?

Zdroj: The Next Web

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru