Salvador se stává první zemí, která přijala bitcoiny jako zákonné platidlo

Salvador se stává první zemí, která přijala bitcoiny jako zákonné platidlo

Salvador se stal první zemí na světě, která přijala bitcoiny jako zákonné platidlo poté, co její kongres schválil návrh prezidenta Nayib Bukele na přijetí kryptoměny ve snaze podpořit „finanční začlenění“, investice a ekonomický rozvoj. Bukele, mediálně zdatný bývalý starosta hlavního města San Salvador, který byl před dvěma lety zvolen prezidentem. Je známý svou láskou k technologiím.

Navzdory obavám by tento krok mohl zkomplikovat jednání s MMF-v němž Salvador usiluje o program financování za více než 1 miliardu dolarů-dvoustránkový návrh byl schválen kongresem se 62 z 84 hlasů shromáždění. Zavedení kryptoměny jako zákonného platidla – vedle amerického dolaru. Díky tomu mohou Salvadorané platit své daně v bitcoinech. Prezident, který řekl, že nový zákon „přinese finanční začlenění, investice, cestovní ruch, inovace a hospodářský rozvoj pro naši zemi“, již dříve do svého profilového obrázku na Twitteru přidal „kryptoměnové„ laserové oči “.

David Morales ze skupiny pro lidská práva Cristosal popsal legislativu jako „politický marketing“ a porovnal rychlost rozhodování s tím, že vláda odmítla zvážit legislativu zaručující práva na vodu nebo reformu zákonů o potratech v Salvadoru. “Byl to nápad, který prezidenta napadl a stal se zákonem během několika hodin,” řekl. “Tento druh důležitého rozhodnutí se provádí jako součást marketingové strategie místo skutečné národní diskuse.”

Analytici uvedli, že experiment středoamerické země bude pozorně sledován. Prezidentova koncentrace moci, útoky na kritiky a otevřené pohrdání kontrolami jeho moci vyvolaly obavy ohledně cesty Salvadoru. Má však širokou základnu podpory, částečně díky neúspěchu tradičních stran v zemi, kteří vládli během posledních 30 let.

Zdroj, foto: theguardian.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru