Saints Row: The Third

Žánr: third-person akce, sřílečka, adventura, RPG, sandbox
Platforma – PC, Xbox 360, PS3, OnLive
Forma: placená hra
Rozsah: samostatná hra
Multiplayer: ano
Datum vydání: 15.11.2011
Vývojáři: Volition, Inc.
Oficiální stránky: https://www.saintsrow.com/

Hned na začátku upozorňujeme, že obsah této hry není příliš vhodný pro mladší publikum. Na své si nepřijdou ani lidé, kteří nevyznávají ty nejujetější ujetiny – například mlácení polonahých chodců umělým penisem. Třetí pokračování legendární úchylné serie Saints Row se totiž přesně drží nepsaného pravidla celé série – čím bláznivější, tím lepší. Rozhodně tedy nejde o pouhou kopii klasického GTAčka, jak si mnoho lidí myslí.

Minimální systémové požadavky

OS: Windows® XP
Procesor: Dvoujádrový 2GHz (Intel® Core 2 Duo nebo AMD Athlon™ X2) nebo lepší
Operační paměť: 2GB RAM nebo více
Grafika: 320MB Video RAM GPU s podporou Shader Model 3.0. NVIDIA® GeForce® 8800 series nebo lepší. ATI Radeon™ HD3800 series nebo lepší
DirectX®: 9.0c
Paměť: 10GB
Zvuk: 100% kompatibilní DirectX® 9.0C zvuková karta nebo ekvivalentní on-board
Co-Op: NVIDIA® GeForce® 8800 karta vyžadující 640MB of Video RAM. ATI Radeon™ HD3800 karta vyžadující 1GB of Video RAM

Doporučené systémové požadavky

OS: Microsoft® Windows® 7
Procesor: Jakýkoliv čtyřjádrový procesor (Intel® Core i5 nebo AMD Phenom™ II X4) či 3.0+ dvoujádrový procesor
Operační paměť: 4GB RAM nebo více
Grafika: 1GB Video RAM GPU s podporou Shader Model 4.0. NVIDIA® GeForce® GTX 400 series nebo lepší. ATI Radeon™ HD5000 series nebo lepší
DirectX®: DirectX® 11
Paměť: 10 GB
Zvuk: 100% kompatibilní DirectX® 9.0C zvuková karta nebo ekvivalentní on-board

Fanoušci všelijakých úchyláren si přijdou na své od prvních minut. Pro absolutní šílenost nebo nějaké to přisprostlé slovo opravdu nemusíte chodit daleko. Ovšem, absolutními šílenostmi to rozhodně nekončí… Doufám tedy, že vám již je jasné, že nejde o žádnou roztomilou hru s pohádkovými zvířátky a růžovými princezničkami.

Saints Row detail

Dojmy ze hry

Třetí Saints Row je technicky opět na skvělé úrovni. Velmi vychvalovaný je i perfektně zpracovaný (anglický) dabing, který je podpořen lincencovanou hudbou. Mohla by vám však vadit nerealističnost, ale to je s největší pravděpodobností záměr. Na denním pořádku je totiž například proskočení letadlem či desetiminutový pád v tanku. Vývojáři této hry se jí snažili udělat co nejhravější a nejzábavnější, a to se jim zřejmě povedlo. Zničili jste právě letadlovou loď velkou jako 10 fotbalových hřišť, kterou vlastnila vládní vojenská organizace se supertajnými zbraněmi? No a co! Hrajete přeci Saints Row!

Dokonce i Rockstar se k technickému zpracování vyjádřil velmi kladně:

Rockstar beware: Saints Row: The Third is the most technically impressive sandbox game we’ve ever seen.

Příběh je vedlejší

I když tento díl navazuje na díl předchozí, znalost druhého dílu vůbec není nutnost – spíše negativum. Oproti druhému dílu ve trojce totiž není tolik nového, ale stejně se dobře pobavíte. Ne však tak, jako kdyby jste předchozí díly nehráli.

Ačkoliv jsem dvojku nehrál, příběh nijak neřešil a příběhové scény nebral moc vážně (Saints Row je přece o zábavě!), neuniklo mi, že se Svatí nedobrovolně přestěhovali ze Stillwateru do Steelportu. Zde musejí od píky začínat znovu – s chatrnými zbraněmi a malým množstvím peněz.

Zhruba uprostřed hry kvůli vzrůstající kriminalitě a nesnášenlivosti dvou obřích gangů (Svatých a Syndikátu) do města přijede STAG (Special Tactical Anti-Gang Unit) pod vedením Cyruse Templa.

V poslední, speciální misi máte na výběr – buď zabijete vašeho úhlavního nepřítele – gangstera Killbana a necháte zemřit vaší hlavní parťačku Shaundi v troskách podminovaného ostrova, nebo necháte Killbana utéci na Mars a Shaundi i ostrov zachráníte. Po vykonání jedné z těchto dvou možností se můžete “vrátit v čase” a dokončit hru s opačným koncem. Na konci hry vás čeká drobné překvapení, jehož objevení ale nechám na vás.

Sandboxový nádech

Jako každý ze Saintsů a Rowů má i trojka nádech sandboxu. I po splnění všech misí si můžete vesele dále vylepšovat postavu, nakupovat nemovitosti, plnit vedlejší úkoly nebo třeba dělat nájemného vraha. Oproti druhému dílu je tu navíc velmi významné zlepšení – pro odemčení hlavních misí nemusíte dělat občas nudné mise vedlejší. Také přibyla GPSka, která vám ukáže nejkratší cestu k vašemu cíli.

Ve chvílích nudy si zavoláte stíhačku s vertikálním startem a zničíte půl města, přivoláte na své nepřátele letecký útok anebo si rovnou sami sednete do tanku a zničíte všechno, co vám přijde do cesty. A když už opravdu nemáte co dělat, skočíte si ze stopatrové budovy a cestou seberete nafukovací pannu či balíček s drogami, za což dostanete nemalý sběratelský bonus. Až dopadnete čumákem napřed na zem, můžete si svléknout veškeré vaše oblečení a dělat aktivitu Naháč, ve které je vaším úkolem vyděsit co nejvíce lidí.

Místo levelů respekt

Opravdu se mi líbí prvky levelování a vylepšování postavy, ale místo levelování sbíráte respekt a jako zkušenosti zde slouží peníze. Najdete zde sáhodlouhý seznam schopností, které si můžete koupit. Namátkou některé ze schopností: přivolání tanku, odolnost proti kulkám nebo střílení ze dvou samopalů najednou.

Vylepšit si můžete také svoje zbraně, přičemž postupem hry se objevují nové a nové. Asi nejdominantnější zbraní v této hře je penetrátor – vzhled a funkce této sexuální pomůcky si domyslete sami. Hra také disponuje velmi rozsáhlým editorem aut. Nitro a rotující bodáky společně s kulometnou věží jsou každodenní realitou.

Nejvíce se nám však líbil editor postavy samotné – na plastice si můžete změnit hlas (mimochodem je jedním z hlasů i Zombie) či vaše poklony a urážky, v tetovacím salonu koupit tetování na zadnici nebo v obchodu s oblečením nasadit jednu z masek z Team Fortress 2. Nejrozsáhlejší je ovšem editor těla – zde si můžete změnit opravdu každý milimetr vaší maličkosti. Pohrát si můžete například s barvou nehtů, stylem vlasů či dokonce i s délkou vašeho nádobíčka. Já sám jsem si postavu vytvářel téměř půl hodiny (zdali u toho nechcete trávit tolik času, můžete to klidně přeskočit) a řídil jsem se již zmíněným pravidlem – čím šílenější, tím lepší. No, podívejte se na vzhled mého hlavního Svatého sami.

Co bych to byl za hráče, kdybych se ještě nezmínil o některých vedlejších misích (nebo úkolech, chcete-li). Nejabsurdnější aktivitou je bezesporu Professor Genki’s SERP (Super Ethical Reality Climax). Ta si utahuje z nejrůznějších úchylných japonských reality show, úchylnějších, než celý třetí Saints Row. V této aktivitě musíte proběhnout arénou plnou elektrických a ohnivých pastí pod střelbou psychopatických nepřátel a obklopením nejrůznějších terčů, které vás odmění/poškodí za jejich sestřelení. Jako třešnička na dortu slouží dva nadržení komentátoři, kteří se baví o nejrůznějších hovadinách. Dalšími exotickými aktivitami jsou například Pojišťovací podvod nebo Eskorta tygra. Náplň těchto aktivit, doufám, nemusím vysvětlovat 😉

Když jeden nestačí

Když už vám šílená zábava v ulicích Steelportu nestačí, můžete vyzkoušet pěkný multiplayer. Ten nabízí chat jak textový, tak mluvený, možnost plnění misí, uzdravování se apod. Jestliže vám ani to nestačí, můžete zkusit mód v češtině vtipně pojmenovaný jako Kurví režim. Zde vzdorujete vlnám nepřátel a velmi důležité je umění odpravit více nepřátel najednou.

Kurví režim

Když už vám nestačí ani Kurví režim a oficiální stažitelné rozšíření do hry (kterých je opravdu hodně a dokážou prodloužit dobu hraní o mnoho hodin), můžete zkusit dělat pořádný bordel pomocí cheatů, které jsou dokonce přímo ve hře viditelně označené (v telefonu pod položkou Bonusy). Díky nim proměníte klidně i kompletně celou hru, například pomocí aktivace cheatu, který promění celé město na obrovskou hromadu zombíků. A když ani to nestačí… ano, i pro to je řešení, ovšem neoficiální. Existují stovky módů, které vám hru promění prakticky na cokoliv, co si dokážete představit. V takovém případě navštivte saintsrowmods.com.

Hodnocení – jde hlavně o subjektivní názor

Existují jen dva názory na tuto hru – buď vám čiré bláznovství přilne k srdci a nejradši byste tuto hru hráli do smrti, nebo ji budete absolutně nenávidět. Jde jen o preference a názor. Jestliže se vám hra podle trailerů a gameplayů nějakým způsobem zamlouvá, rozhodně ji alespoň vyzkoušejte. Na trhu totiž není titul, který by se mohl přímo rovnat se Saints Row: The Third. Sami uvidíte, jestli se vám neuvěřitelně dementní japonské reklamy, řízení auta s tygrem, nastupování skokem do čelního skla nebo střílení raketometem z kočáru vezeného nahým tlustým Asiatem, který vás před chvílí prosil o výprask, bude líbit.

Saints Row sadomaso

Velká škoda je ale velmi nízké obtížnosti (alespoň, když ji hrajete jako já na normální obtížnost). Díky podprůměrné umělé inteligenci v některých soubojích prostě nemůžete prohrát. Je ale také možné, že jde o záměr. Pravděpodobně mohlo autorům jít o to, aby herní smrtelník nemusel mise po vzoru starých GTA dvacetkrát opakovat. Občas se mi totiž v této hře zdálo, že se v ní nachází jedině pravý opak a parodie na nejrůznější populární hry a filmy. Ukázkovým případem je například jedna mise, ve které se ocitnete v jakémsi kybernetickém světě. Ten kompletně vypadá jako vytržený z TRONu.

Saints Row TRON

Hodnocení: 8/10

Ale pokud jste první ani druhý díl nehráli, přidejte si ještě jeden bod a hurá do hraní!

Zábava, nadsázka a hratelnost – to jsou největší přednosti a čert vem, že umělá inteligence občas tápe. Koho tahle hra chytí, toho už nepustí.
Zdroj: vlastní, obrázky: saintsrow.com

Postřehy a tipy

  • Hrajete sólo na vyšší obtížnost a zdá se vám, že to je nějak moc těžké? No, asi jste zapomněli na jednu (z mnoha) téměř neobjevitelných funkcí třetího dílu. Můžete si totiž zakoupit, vylepšit a následně přivolat desítky parťáků, které vám mimochodem přivezou klidně i bojový vrtulník. Tak hurá do toho, najdete je v telefonu pod položkou Kontakty. Tyto parťáky si k sobě můžete také “přivolat”, když jsou poblíž stisknutím “Y” a oni vás budou doprovázet a chránit, ovšem jen v případě, že máte tuto schopnost zakoupenou.
  • Další těžko objevitelnou možností je vylepšování zbraní. Skoro každá více používaná bouchačka má řadu dostupných vylepšení, které jim až neuvěřitelně dodají na síle. Nejvíce to asi pocítíte u samopalu D4th Blossom, který střílí po zakoupení čtvrté úrovně průrazné střelivo.
  • Nudíte se po dokončení všech misí? No schválně, zdalipak jste již dokončili všechny atentáty a krádeže vozidel v Zápisníku svatých?
  • Jestliže vám pořád v autě hraje nějaké pitomé rádio, které se nedá poslouchat, věnujte trochu času vyladěním položky Hudba, která je ve vašem telefonu.
  • Ve hře dostáváte peníze, respekt a achivementy za nejrozmanitější věci, které jste třeba ani nevyzkoušeli a nevíte, že ve hře vůbec jsou. Zkuste třeba surfovat na střechách aut, vykrást obchod mířením na obchodníka nebo zneuctít příslušníka gangu urážkou, kterou spustíte stisknutím písmena “X”.
  • Stalo se vám, že jste si kamsi jeli a jeli, až se vám přímo před očima zjevila nafukovací panna / balíček s drogami / balíček peněz / člověk, který si vás chtěl vyfotit? Ničeho se nelekejte, to jsou sběratelské předměty. Můžu vás jen ubezpečit, že takových předmětů je na mapě mnohem, mnohem více. Pokud je chcete sbírat rychleji, můžete si koupit schopnost, která vám všechny předměty zobrazí na mapě. I s touto schopností však může být sbírání předmětů poměrně těžké, protože existují předměty v jeskyních, pod mosty, na střechách atd., které se obtížně sbírají.

Není

 

Aktivní mladý student se zálibou v informačních technologiích, operačních systémech, mobilních zařízeních, programování a psaní. Velký fanoušek mobilního operačního systému Android a šťastný majitel několika Androidích zařízení.

Komentáře

Nahoru