Dnes vyšlo 15 článků

Sacharovou cenu za svobodu myšlení získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví, odsouzený za údajnou urážku islámu. Oznámil to ve čtvrtek předseda Evropském parlamentu, který tuto cenu uděluje. Slavnostní předání ceny se uskuteční 16. prosince ve Štrasburku.

Sacharovo ocenění je ocenění pojmenované po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovi. Tuto cenu uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod. Letos tuto cenu udělil Evropský parlament saúdskoarabskému blogerovi Raifovi Badávímu.

V roce 2012 byl Badáví zatčen za údajnou urážku islámu

Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen a za údajnou urážku islámu na svém webu později odsouzen k desetiletému trestu vězení, 1000 ranám bičem a pokutě. Trest bičování se začal vykonávat letos v lednu, kdy dostal prvních 50 ran. Po ostré mezinárodní kritice byl výkon zbylé části trestu odložen.

Screenshot_5

Badáví letos také získal Pinterovu cenu

Badáví spolu s britským básníkem a novinářem Jamesem Fentonem obdržel tento měsíc letošní PEN/Pinterovu cenu. Na Sacharovovu cenu jej společně navrhly poslanecké kluby socialistů, konzervativců a zelených.

 

Komentáře

Nahoru