S tímto robotem se nebudete cítit osamocení

V Japonsku se stále více lidí trápí samotou, přičemž tento problém by mohl vyřešit malý robot z dílny automobilové společnosti Toyota. Robot, který měří pouhých 10 centimetrů, toho umí mnohem více, než se na první pohled zdá.

„Více než 600 milionů japonských seniorů se cítí osaměle. Jedna studie odhaduje, že v roce 2030 bude osaměle žít 40 % japonských obyvatel,“ předpokládá portál smithsonianmag.com.

A není tedy divu, že miniaturní robot společnosti Toyota, který nese název Kirobo Mini, bude velice oblíbeným společníkem. Umí mluvit, gestikulovat a prostřednictvím umělé inteligence a kamery dokáže sledovat okolí a reagovat na emoce člověka.

V Japonsku má Kirobo Mini už několik předchůdců, například koncem 90. let se začal prodávat robotický pes jménem Aibo od společnosti Sony. Robotický pes stál sice 2 tisíce dolarů, ale i přes vysokou cenu si ho koupilo kolem 150 tisíc zákazníků. V roce 2015 se na trhu objevil humanoidní robot Pepper, který byl vyprodán během několika sekund. A dnes se s robotem Pepper setkáte například v japonských bankách a na letištích.

„Studie stará 3 roky zjistila, že lidé v pečovatelských domech si až tak nestěžovali na osamělost, když si pravidelně hráli s interaktivním robotem – tuleněm jménem Paro,“ uvádí se další příklad.

Deseticentimetrový Kirobo Mini je k dostání za 39 800 jenů (cca 9 400 korun).

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru