S náramkem MYO budeme moci ovládat notebook a smartphone gesty

Nebylo by skvělé, kdyby váš notebook vycítil, co potřebujete, jen na základě vašich obvyklých pohybů? Lidé z laboratoří Thalmic si myslí, že ano. Nejsou sice jedinou společností, která se zabývá vjemovou oblastí počítačů, ale jsou jedni z mála, kteří se zabývají gesty bez použití kamery.

MYO je bluetooth náramek za 149 dolarů (necelé 3000 Kč), který má vestavěné senzory. Tak dokáže detekovat a reagovat na sebemenší pohyby. Pružný náramek se navíc přizpůsobí jakékoliv velikosti předloktí.

Jistě si dokážete vybavit i několik dalších chytrých náramkových zařízení – fitness náramky Nike Fuelband nebo chytré hodinky Pebble. MYO je ale na rozdíl od nich pouze vstupním zařízením. Je synchronizovaný s vašimi zařízeními, umožňuje ovládat aplikace, ale nebude vaším společníkem stejně jako třeba váš smartphone.

Nositelné technologie vs. kamera jako snímač pohybu

Přístroje detekující pohyb na základě kamery, jako Microsoft Kinect, Tobii Rex a Leap Motion, vyžadují, aby byl uživatel neustále před kamerou. Náramkové zařízení však nikoliv. S náramkem se můžete pohybovat prakticky kdekoliv.

„S kamerou to dělat nemůžete, pokud jich nemáte pět a rozmístěných po celé místnosti,“ uvedl 23 letý generální ředitel Thalmic laboratoří Stephen Lake.

MYO se navíc neomezuje pouze na výrazné pohyby a gesta, jako třeba již zmiňovaný Kinect. Snaží se kombinovat možnosti gest, ale i jemných pohybů prstů – například k zoomování.

myo1_610x359

Integrace s chytrými telefony a tablety

Kromě podpory Mac a Windows bude MYO kompatibilní také s novějšími Android a iOS zařízeními. Kompatibilita však nebude probíhat na úrovni OS, což znamená, že pomocí gest nebudete schopni procházet systémem iOS nebo Android.

Thalmic laboratoře spolupracují s vývojáři třetích stran, kteří vytvářejí aplikace přímo optimalizované pro MYO. Obvykle by se mohlo jednat o pluginy do již existujících aplikací. Společnost ale navíc doufá, že by vývojáři mohli vytvořit launcher, který by obsahoval různé optimalizované aplikace od her až po prohlížeč fotografií.

team_ar-copy

Dron ovládaný náramkem.

Cena a dostupnost

V současné době je náramek dostupný pouze jako prototyp, ale už si ho můžete za 149 dolarů předobjednat prostřednictvím webu Thalmic Labs. Debutovat by měl koncem letošního roku a mezi širokou veřejnost se dostat v 1. až 2. čtvrtletí roku 2014.

Teď, po boomu nositelných technologií jako Google Glass a chytrých hodinek, je prý pro produkt, jako je MYO, naprosto ideální čas.

„Žádné z těchto zařízení nebylo inspirací, ale rozhodně nám pomohla tím, že nám připravila cestu,“ uvedl Lake. „Lidé jsou nyní skutečně ochotni nosit věci na svých rukou.“

Zdroje: Laptopmag, Technologyreview

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru