S hračkou od Microsoftu se naučí programovat i nevidomí

Technologie mají v dnešním rychle se měnícím světě čím dál větší váhu a mluví se o tom,  že by se základy programování měly vyučovat už na základních školách. Nikdo by neměl zůstat pozadu, nehledě na fyzické a psychické problémy.

Microsoft proto přišel s projektem Torino,  v rámci nějž vytvořil systém interaktivních hraček, které umí vydávat zvuky, vyprávět pohádky, recitovat básně a zpívat. Má naučit programovat děti se zrakovým postižením.

project-torino1

Nástroj může používat celá třída

Cílem projektu bylo vytvořit něco, co by vyhovovalo dětem se zrakovým postižením, ale i těm, které vidí normálně. Díky tomu může sadu Torino využívat celá třída společně. Učitel nepotřebuje žádné speciální znalosti programování, práce se sadou je opravdu jednoduchá.

Pomocí hraček se vytvoří kód

Sada je určená dětem ve věku od 7 do 11 let a je propojená s aplikací, která přetvoří výtvor dětí v textový kód. Děti pomocí hračky sestaví logiku programu a ten je pak předělán do kódu.

project-torino2

Microsoft chce pomáhat i dalším dětem

Konečným cílem projektu Torino je učit základy programování nejen děti se zrakovým postižením, ale také s dyslexií či autismem. Věří, že IT dává šanci i těmto lidem, co jinak nemají zrovna snadný život. Když se zaměříme na nevidomé, podle WHO jich je na světě asi 285 milionů a drtivá většina z nich má nízké příjmy. V Británii existuje statistika potvrzující, že pouze jedna ze čtyř dospělých osob se zrakovým postižením má placenou práci.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru