Dnes vyšlo 15 článků

S futuristickým pískovištěm SandyStation si vymodelujete vlastní svět

To jsme jednou takhle na Facebooku narazili na zajímavé video, ve kterém si lidé hráli s pískem, na nějž byla promítána mapa.  A po chvíli pátrání jsme zjistili, že za celým projektem SandyStation, který pomalu dobývá svět, stojí dva čeští studenti.

Petr Altman a Robert Eckstein z fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni vystupují pod názvem SandyStation. Vymysleli interaktivní pískoviště, které se mění podle toho, jak si v něm hrajete s pískem. Slovy se to těžko popisuje, mnohem více pochopíte z videa:

Jak to funguje?

Autoři použili jen technologie, které můžete mít běžně doma. Stačí jim počítač, projektor a senzor Kinect. Ten je umístěn nad pískovištěm a snímá hloubku. Zaznamená, když vytvoříte nový kopeček nebo vyhloubíte koryto řeky. Informaci předá počítači a ten pomocí programu, který kluci vytvořili, řekne projektoru, co má na tom místě promítat.

sandystation

Kluci mají sestavených několik programů – jeden vykresluje kopce různou barvou podle výšky, jiný dokáže vykreslit lávu, když uděláte díru uprostřed kopečku. A v hlavě nosí nápady na další.

sandy

Známí po celém světě

SandyStation cestují po celém světě, interaktivní pískoviště bylo možné vidět v Bostonu a na různých výstavách, všimla si ho komunita Redditu, psalo se o něm na Gizmodo.

sandystation2

sandystation3

Původně projekt vznikl k příležitosti plzeňských Dnů vědy a techniky, kde zaujal nejen děti, ale i dospělé. Následně se ho dopátral Microsoft, který si od kluků nechal jedno takové pískoviště sestavit. Dalším klientem byla plzeňská Techmania. Do budoucna by mohlo pomáhat dětem ve školách a školkách nebo fungovat jako léčebná pomůcka proti stresu.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru