Dnes vyšlo 15 článků

Rusko hrozí blokováním Twitteru

Rusko hrozí blokováním Twitteru

Když se řekne blokování Twitteru, jistě si vzpomenete na nedávný turecký případ. Tam tehdy všechno dopadlo relativně dobře a navíc lidé objevili způsob, jak blokaci obejít. Teď možná podobná situace nastane i v Rusku. Podle nového souboru pravidel, podle nichž se mají řídit ruští bloggeři, mohou být zablokované obě známé sociální sítě – Twitter i Facebook.

Na začátek je tu jedna hodně důležitá věc. Nová omezení platí pro všechny bloggery, jejichž obsah se zobrazuje v Rusku. Tedy i na ty, kteří žijí v zahraničí. Týká se všech „oblíbených bloggerů“. Jako oblíbený blogger je definován ten, jehož profil má aspoň 3000 návštěvníků denně.

„Zákon není vázán na územní registraci nebo údaje z pasu. Pokud někdo píše v ruštině nebo v jiném jazyce používaném v Rusku a pokud se snaží přilákat pozornost ruského publika, bude muset dodržovat zákon,“ uvedl Roskomnadzor Maksim Ksendzov.

Podle nové sady pravidel se musí takoví lidé registrovat pod svými skutečnými jmény a dodržovat některá základní pravidla – ověřovat si své zprávy a nepsat nic škodlivého o tématech jako náboženské vyznání či sociální nenávist.

Nechte toho strašení

Podle Ksendzova bude v případě problémů muset být zablokován celý Twitter. Jedinou záchranou bude, když se blogger rozhodne škodlivý obsah, který není v souladu s místními zákony, stáhnout. Velké společnosti, jako je Twitter a Facebook, prý nebyly ochotny spolupracovat. Pravým opakem je ale Google, který již pracuje na odstranění nevhodných a nelegálních videí  YouTube.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ale celou situaci absolutně bagatelizoval. Poradil totiž státním zaměstnancům, aby „zapnuli mozek“ a nikde nevytrubovali, že se chystají vypnout celé sociální sítě.

Ono se tam ale něco cenzuruje prakticky pořád. Facebooková skupina, která obhajovala kouření, video na YouTube, ve kterém si umělec makeupem nakreslí falešné řezné zranění na zápěstí, nebo článek o marihuaně na Wikipedii.

Co na to Twitter

Twitter je od samého počátku proti cenzuře. Chce chránit především své uživatele. Přestože sdílí s vládami informace o uživatelích, dělá to jen tehdy, když obdrží soudní příkaz. A někdy se i proti němu snaží bojovat.

Avšak to není tento případ. Společnost připustila, že dle přání turecké vlády cenzurovala některé tweety a účty. Turci totiž hrozili zablokováním celé platformy. Takže vyhoví Twitter i Rusku?

Zdroj: Softpedia, Daily Dot

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru