Rusko chystá alternativní portál na bázi Wikipedie!

Rusko chystá alternativní portál na bázi Wikipedie!

Šestá nejnavštěvovanější webová stránka světa bude mít v nadcházející době zřejmě novou konkurentku. Kreml plánuje, že nechá vybudovat úplně novou internetovou encyklopedii kvůli podezření, že Wikipedie údajně zkresluje některá data o Ruské federaci a životu v ní. Založení nové webové knihy by tak prý mělo informace zobjektivizovat a upřesnit. 

Už od roku 2012 začala Ruská federace systematicky cenzurovat stránky, které mají oficiálně závadný obsah (například dětskou pornografii). Avšak podle většiny světových expertů je za tím spíše manipulace s veřejným míněním, boj s opozicí a potlačení nepohodlných a k vedení Ruska kritických webů.

Záměr vytvořit novou Wikipedii má ruská prezidentská knihovna, která údajně shromáždila údaje z 50 000 knih a dokumentů a může tak poskytnout daleko věrohodnější a objektivnější informace o ruských regionech a obyvatelích.

Někteří tvrdí, že Rusko se zkrátka bálo toho, že známá encyklopedie s více než miliónem článků v ruštině by mohla mít vliv na myšlení lidí uvnitř federace a proto se snaží přetáhnout jistou část jejích čtenářů ke kontrolované ruské dvojnici.

Cenzura internetu ve světě

Konec konců poté, co se musí nahlašovat v Rusku každý blogger s více než 3000 aktivními čtenáři úřadu pro regulaci masmédií, se již v největším státě světa nedivíme ničemu. Ani blízký přítel Ruské Federace Bělorusko se s cenzurou příliš nepáře, to rovnou zakázalo všechny zahraniční stránky. Čínská Lidová Republika pak filtruje Facebook či Wikipedii.

Cenzura postihuje, ale i státy jako Francie či Německo a to konkrétně stránky zpochybňující holocaust, což se dá pochopit. Česká republika naštěstí žádnou cenzuru internetu či dohlížení na obsah na webu nemá. Zákaz zpřístupnění informací na internetu může v současnosti jen soud.

Zdroj: svobodnymonitor.cz, wikipedia.cz, idnes.cz

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru