Rusko chce na Krymu vytvořit novou hazardní zónu

Rusko chce na Krymu vytvořit novou hazardní zónu

Krym by se v mohl stát jednou z klíčových oblastí Ruska pro turistiku a hazardní hry. V posledních dnech se totiž ruskou vládou projednává možnost, že by na místě, kde byla dříve část Ukrajiny vznikla nová “hazardní zóna”.

Zatímco západní svět má plné ruce práce, když vymýšlí, jak reagovat na agresivní zahraniční politiku Ruska a jakým způsobem odsoudit tuto činnost, nejnovější zprávy z Moskvy odhalili obraz budoucnosti Krymu v podobě hazardních her a regionu pro cestovní ruch.

Podle zprávy zveřejněné agenturou Bloomberg diskutoval o vytvoření unikátní hazardní zóny na Krymu ruský vicepremiér Dmitrij Kozak během neoficiální schůzky konané 21. března 2014. Součástí setkání bylo velké množství neidentifikovaných úředníků. Přestože se Kozakovo mluvčí Ilya Djous k věci odmítla vyjádřit, připustila, že všechny návrhy na ekonomickou stimulaci na Krymu přicházejí v úvahu a jsou předmětem řešení.

Budoucnost Krymu upoutala pozornost také ruského premiéra a bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva při setkání, které se konalo 24. března v Moskvě.

Přestože Medveděvova mluvší Natalja Timakova věc odmítla komentovat, dle dostupných informací už ruští ministři hospodářství, financí a regionálního území pracují na plánech, nákladech a odhadovaných výnosech spojených se zřízením hazardní zóny na Krymu. Plán by měl být hotov a ležet na stole premiéra do 15. dubna.

V Rusku byly hazardní hry oficiálně zakázány již v roce 2009, kdy se Putinova vláda rozhodla přijmout kontroverzní balíček zákonů stavících se proti hazardu, kouření a pití nezletilých. Později, když vláda viděla, jak vysoce ziskové odvětví však hazard nabízí, rozhodla se zákony porušit a otevřela čtyři různé “hazardní zóny”. Ty se objevili v regionech Krasnodar, Kaliningrad, Altai a Vladivostok.

Přestože vybudování výše zmíněných hazardních zón nesplnilo očekávání – momentálně je aktivní už jen zóna v Krasnodaru, která bylo přestavěna na nový projekt nazvaný Azov City – ruská vláda se rozhodla dát projektu druhou šanci v podobě nové hazardní zóny v krymské oblasti a v Soči – domovu letošních olympijských her a proslulé turistické destinace.

Rozhodnutí o rozšíření hazardních zón na území Ruska přichází týden poté, co hlavní ruští poskytovatelé hazardu Russia’s major Internet Service Providers (ISPs) zakázali přistup mezinárodním provozovatelům hazardu, jako jsou například PokerStars nebo Unibet, jako součást operace při níž zablokovali přístup k více než 500 webovým stránkám.

V současné době se ruský prezident Vladimir Putin snaží společně s premiérem Medveděvem vyvíjet tlak na vládu, aby našli způsob, jak prozkoumat finanční možnosti krymského poloostrova, který pro finanční stránku země představuje obrovskou výzvu.

Mezinárodní komunita však stále formálně nepřijala ruskou anexi na Ukrajině. Valné shromáždění Organizace spojených národů schválila dne 27. března rezoluci, která označila anexi Ruska na Krymu za “nezákonnou”, neboť porušuje územní celistvost Ukrajiny.

Komentáře

Nahoru