Dnes vyšlo 15 článků

Ruská policie zatkla robota

Robot, který se zúčastnil politického shromáždění v Moskvě, byl zatčen policií. Robotického aktivistu, jehož vyrobila ruská společnost Promobot, si najal pro svou kampaň ruský kandidát do parlamentu Valery Kalachev.

Bizarní je, že se jedná o stejný model robota, který se pokusil už dvakrát utéct z areálu společnosti Promobot. Konkrétní důvod, proč policie zatkla robota, není zřejmý, ale pravděpodobně kvůli tomu, že zaznamenával pro kandidáta názory voličů pro další zpracování a analýzu. Ačkoliv se jednalo o poměrně neškodnou a nijak zvlášť nezákonnou činnost, zdá se, že místní úřady byly rozhořčené, a tak se rozhodly robota zatknout.

promobot

Zdroj: YouTube

„Policie požádala, aby byl robot odstraněn z přeplněného prostoru, a dokonce se snažila ho spoutat. Podle očitých svědků, robot neprojevoval žádný odpor,“ uvádí server Inverse.

Robot byl naprosto klidný a prováděl dobrovolné průzkumy na veřejném místě. Údajně tato činnost nebyla oprávněná, a tak se robot ocitl v rukách policie.

Otázkou zůstává, jaké jsou zákony pro roboty? Jak se před nimi chránit? Možná to bude znít trochu jako sci-fi, ale rizika týkající se robotů a jejich nevyzpytatelného chování jsou skutečná. Už v minulosti roboti neúmyslně zranili či zabili člověka. S těmito otázkami válčí vědci a úřady po celém světě a snaží se přijít na nejlepší způsob, jak regulovat použití robotů a umělé inteligence ve válkách, na cestách i v celé společnosti.

Umělá inteligence je stále vyvinutější a propracovanější, a tak se začíná podobat složitosti lidské mysli. Budou mít roboti lidská práva? Existuje spousta otázek, na které neznáme ještě odpověď.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru