Rumunsko reguluje online kasina, přidají se další státy EU?

Online kasina jsou výdělečným byznysem. Lidem se líbí, když nemusí vycházet z domu. Při představě typického hráče kasina vás zřejmě automaticky napadne, že takovým typům lidí se to líbí obzvlášť. Ano. Jenže zatímco herny v různých městech začínají být postupně regulované, na online kasina se moc omezení nevztahuje.

Mnoho měst po celé ČR vydalo v minulém roce omezení vztahující se na herny. Přestože neexistuje žádný zákon, který by to nařizoval, většina měst chce proti hazardu bojovat. Jenže herny si našly díru a začaly se přejmenovávat na kasina, na něž se nařízení nevztahují. Ano, takhle vypadají typická česká pravidla. A jak je to v zahraničí?

Příkladem nám všem je Rumunsko

Na začátek dodáme, že Česko není jediné, kdo to nezvládá. Stejně jako my jsou na tom naši sousedé v Polsku a na Slovensku. I tam se daří nadnárodním společnostem, které platí daně na Maltě a podobně. Na východě jsou o něco chytřejší. Bulharsko a Litva se chystají pozměnit legislativu po vzoru Rumunska. A co že to v tom Rumunsku vymysleli tak úžasného?

Společnosti provozující online sázkové kanceláře či online kasina musí získat licenci. Rumunský úřad pro dohled nad hazardními hrami to vymyslel dokonce tak, že licencované společnosti musely zaplatit státu odhadnuté daně i pár let zpětně. Proces to nebyl lehký a celé to bylo trochu chaotické, ale nakonec se povedlo. Licenci v současné době vlastní 13 společností.

A letos se chystají ve svých aktivitách pokračovat. Mají v plánu udělovat licence dokonce reklamním agenturám, které budou chtít hazard propagovat. Licence znamená licenční poplatek, takže zahraniční společnosti se nevyhnou placení. Navíc to celé bude propojené. Reklamní agentury s licencí a provozovatelé internetových stránek jako jocuriaparateonline.ro nebo ruletové jocruletaonline.ro budou moci propagovat pouze firmy s licencí. Když neuposlechnou, přístup na jejich stránky bude zablokován nebo přijdou o rumunskou doménu.

Jak dlouho to bude trvat, než se na tohle řešení přistoupí v Česku? Jak dlouho ještě necháme společnosti provozující herny a kasina žít a platit daně jinde?

Komentáře

Nahoru