Ruja Ignatova, královna kryptoměn OneCoin zmizela

Ruja Ignatova, královna kryptoměn OneCoin zmizela

Ruja Ignatova, hlavní strůjce nechvalně proslulé pyramidy Onecoin, je nyní jedním z nejhledanějších uprchlíků v Evropě. Známá také jako “krypto královna”, zmizela téměř před pěti lety poté, co Ponziho schéma, které vedla, vybralo miliardy dolarů od podvedených investorů z celého světa.

Agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva, Europol, nyní nabízí odměnu až 5 000 eur za jakoukoli informaci, která by mohla vést k zatčení Rujy Ignatovové, podezřelé z přípravy jednoho z největších podvodů v historii kryptoměny Onecoin.

V oznámení je Ignatova, doktorka práv, popsána jako “hnací síla a intelektuální vynálezce údajné kryptoměny Onecoin”. Je podezřelá z toho, že navádí investory po celém světě, aby do “této ve skutečnosti bezcenné měny vkládali peníze”, uvádí Europol.

Agentura rovněž poukazuje na to, že dosud zjištěné ztráty související s podvody v Ponziho schématu se pohybují v horních dvouciferných číslech milionů, přičemž zároveň uznává, že celková škoda způsobená v celosvětovém měřítku pravděpodobně dosáhne několika miliard amerických dolarů. Místo pobytu hledané osoby je od 25. října 2017 neznámé a od tohoto data se neobjevila na veřejnosti ani v souvislosti s OneCoin.

Crypto Queen byla na seznam nejhledanějších osob Evropy zařazena z iniciativy německých orgánů činných v trestním řízení. Podle oznámení, které zveřejnila policie v Severní Porýní-Vestfálsko, nabídlo odměnu 5 000 eur státní zastupitelství v Bielefeldu. Společnost Onecoin založila v roce 2014 německá státní příslušnice bulharského původu Ruja Ignatova. Kryptoměna projektu byla inzerována jako “zabiják bitcoinu” a propagována prostřednictvím offshorových subjektů Onecoin Ltd. se sídlem v Bulharsku, registrovaného v Dubaji, a Onelife Network Ltd. se sídlem v Belize. Oba založila Ignatova a její partner Sebastian Greenwood, který je nyní ve vězení v USA. Rujin bratr Konstantin Ignatov, který je rovněž spoluzakladatelem společnosti Onecoin, byl v roce 2019 zatčen v Los Angeles a obviněn ze spáchání finančních trestných činů. Od té doby začal spolupracovat s vyšetřovateli, kteří na případu pracují, vypovídal o vazbách společnosti Onecoin na organizovaný zločin, přiznal vinu a požádal o ochranu svědků.

Zdroj, foto: news.bitcoin.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru