Tisková zpráva: Rudolf Dzurko v Museu Kampa, Unikátní výstava představí jednoho z nejvíce ceněných romských výtvarníků

Rudolf Dzurko v Museu Kampa, Unikátní výstava představí jednoho z nejvíce ceněných romských výtvarníků

Brno 21. 5. 2014 – Dílo Rudolfa Dzurka, loni zesnulého romského naivního malíře, bude v rámci festivalu Khamoro představeno na jeho první retrospektivní výstavě v prostorách Musea Kampa v Praze. Výstavu zaštiťuje odborně Muzeum romské kultury a hlavním spolupořadatelem je organizátor festivalu Khamoro, Slovo 21. Celková hodnota Dzurkova díla se počítá v milionech, jedná se o jednoho z nejvíce ceněných romských výtvarníků vůbec.

„Obrazy Rudolfa Dzurka jsou tvořeny unikátní technikou lepení barevné skleněné drtě na skleněné tabule. Tím je dáno, že to jsou objekty velmi křehké a citlivé na transport,“ vysvětluje kurátorka výstavy Jana Horváthová z Muzea romské kultury. „Také proto je výstava, která se připravuje pro pražské Muzeum Kampa, výjimečnou a ojedinělou příležitostí Dzurkovo dílo vidět,“ dodává.

Většina vystavených děl je ze sbírky Muzea romské kultury, některá však zapůjčili také soukromí vlastníci.  Výstava, která po měsíci bude putovat do Brna, byla „ušitá na míru“ prostorám Musea Kampa. „Je členěna do čtyř sálů dle témat, kde budou vystaveny Dzurkovy skleněné obrazy a sochy,“ říká kurátorka výstavy, Jana Horváthová.

„První sál se věnuje tématu Ženy, druhý světu Romů a jeho každodennosti. Ve třetím sále následujeme potom cesty Romů. Čtvrtý sál pak uvádí díla do historických souvislostí, podle toho také dostala výstava svůj název, Století pohrom – století zázraků,“ popisuje dramaturgii výstavy její kurátorka. „Zásadním tématem, které je ve výstavě zohledněno, je také téma smrti,“ dodává Horváthová. „To se v jeho díle vrací s až obsesivní nutkavostí.“

Výstavu pořádá Muzeum romské kultury společně s organizátorem Světového romského festivalu Khamoro, Slovo 21, o. s. a Studio Produktion Saga, s. r. o..
Vernisáž výstavy proběhne v rámci festivalu Khamoro v úterý 27.5. od 18 hodin v Museu Kampa.

Rudolf Dzurko (1941 – 2013)
Pocházel z tradiční hudebnické rodiny z romské osady v Pavlovicích na východním Slovensku. Od roku 1945 žil v severních Čechách, kde pracoval jako dělník ve zdejších sklářských závodech. Od počátku 70. let se začíná věnovat tvorbě obrazů z barevné skleněné drtě, tvoří také sochy ze dřeva a pískovce. Jeho dílo ho proslavilo již za života, absolvoval řadu samostatných výstav a jeho díla jsou součástí sbírek řady renomovaných muzeí a galerií.

Výstava RUDOLF DZURKO Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka

Praha: Museum Kampa 27.5.–22. 6. 2014
Brno:  Muzeum romské kultury 23. 10. 2014 –22. 2. 2015

Muzeum romské kultury otevřeno: út – pá, ne 10.00 – 18.00.
Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, Brno, www.rommuz.cz, www.facebook.com/Muzeum romské kultury

O Muzeu Romské kultury
Historie Muzea romské kultury sahá do roku 1991, kdy bylo založeno z iniciativy romských intelektuálů jako nevládní nezisková organizace. Od 1. 1. 2005 se Muzeum romské kultury stalo státní příspěvkovou organizací. Muzeum spravuje fondy tradičních řemesel a profesí, vybavení interiéru, oděvu a šperku, výtvarného umění, písemného materiálu, plakátů a pozvánek, audio, foto a videodokumentace aj. Pořádá také řadu veřejných akcí – každoroční Muzejní noc, přednášky a besedy, módní přehlídky, koncerty či videoprojekce či slavnostní křty knih a hudebních nosičů (nejen) vlastní produkce aj. Pro děti z okolí muzea je po několik dní v týdnu připraven program v Dětském muzejním klubu; školní děti a mládež mohou využít animační programy k výstavám. Je jediným muzeem, které se věnuje výhradně historii a kultuře Romů, v Evropě.


Kontakty

PhDr. Jana Horváthová, Muzeum romské kultury, horvathova@rommuz.cz, 734 645 449
Barbora Umancová, Weber Shandwick, bumancova@webershandwick.cz, 733 190 056

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru