Romo: Robot se smartphonem místo mozku

Romo je cenově dostupný, snadno použitelný robot, který by se v několika příštích letech mohl stát běžnou součástí vaší domácnosti. Romotive, tým stojící za spíše roztomile vypadajícím Romem, použil existující zařízení, tedy iPhone, aby vytvořil robota, který má oproti ostatním robotům nespornou výhodu nízké ceny.

romo

Keller Rinaudo, generální ředitel společnosti Romotive, vysvětlil, jak to funguje a jaké důsledky na sféru robotů by mohl mít příchod Roma. Vysvětluje:

„Romo používá jako mozek iPhone. Sestavením robota, který využívá inteligentní zařízení, můžeme vlastně postavit i vidění schopný počítač, robota s Wi-Fi. Takový robot by běžně stál mezi 10 000 – 50 000 dolary (zhruba 200 000 až 1 milion korun), ale my takového robota vyrobíme za 150 dolarů (3000 Kč).“

Jak to funguje?

Stažením free aplikace pro váš iPhone se jeho obrazovka při postavení do základny změní na obličej robota. Romo může sledovat i váš obličej a reagovat na vaše akce. Například může kýchnout, pokud mu třete tvář. Rinaudo uvedl, že „Romo používá počítačové vidění, aby sledoval něčí obličej. Můžete se do něj přihlásit z libovolného zařízení se systémem iOS po celém světě. Dokáže přenášet zvuk i obraz a pak, protože má tak jednoduché rozhraní, je velmi snadné vytvořit vlastní chování pro robota a sdílet jej s ostatními. Všichni roboti se učí nové věci v průběhu času a učí se od sebe navzájem.“

romo2

Touhu střídá zklamání

Touha postavit Roma byla trochu pozastavena zklamáním týmu nad dnešním stavem robotů. Rinaudo uvedl: „Byli jsme rostoucí nadšenci. Vyrostl jsem se Star Wars a Star Trek a sci-fi obecně nám slíbilo, že roboti by naše životy udělali úžasnějšími a je to opravdu zklamání, že se zatím stále nerozšířili.“

Roboti jsou k dispozici jen pro 0,001% populace

A pokračuje: „Je tady tolik inovace na webu a s mobilními telefony. Mám navíc pocit, že Apple vyrobí nějaký hardware a všichni ostatní budou vytvářet aplikace na něj a to nebude tlačit lidské technologie kupředu. Robotika může dělat věci, které zásadně změní naše životy, ale někdo s nimi musí přijít a budovat je. Dnes žijí roboti jen v továrnách a pro akademické účely, takže není divu, že jsme neviděli žádnou explozi inovací v oblasti robotiky, když jsou roboti k dispozici jen pro 0,001% populace.“

Romo je tak levný a naprosto intuitivní, že by mohl přinést dobu, v níž by se roboti stali stejnou samozřejmostí jako počítače. Rinaudo je však přesvědčen, že důležitý je právě fakt, že robot nevypadá až příliš lidsky, zároveň je ale sestaven tak, aby se zdál roztomilý.

„Japonci přišli s nápadem ‚zlověstného údolí‘, který v podstatě vysvětluje, že malé rozdíly mezi robotem a člověkem jsou mnohem děsivější než velké rozdíly. Čím více lidského robota uděláte, tím méně lidí se v jejich blízkosti bude rádo pohybovat.“

Zatímco je Romo se svou schopností smát se a zívat dost antropomorfní (podobný člověku), spíše se stále více podobá zvířeti než člověku, což je pro lidi méně děsivé.

Pokud se o Romo robotovi chcete dozvědět více či si dokonce jednoho objednat, navštivte web společnosti Romotive.

Zdroj: humansinvent.com

Komentáře

Nahoru