Rohlík.cz chce už příští rok rozvážet zboží s autonomními vozítky

Internetový supermarket Rohlík.cz plánuje do procesu doručování zboží zakomponovat robotického kurýra. V pátek 9. září 2016 mohli lidé na Staroměstském náměstí v Praze na vlastní oči zhlédnout, jak budoucnost doručování zásilek může vypadat, neboť společnost Starship Technologies zde testovala autonomní vozítka.

Oblíbený internetový supermarket se dohodl s dva roky starou společností Starship Technologies, že budou spolupracovat na budoucích praktických testech autonomních robotů. Vozítka s šesti koly, která nepotřebují řidiče, se dokážou snadno pohybovat ulicemi města. Už mají naježděno 7 500 testovacích mil ve veřejných prostorech, ve 12 zemích světa a 47 různých městech.

880a4464-1024x683

Zdroj: Rohlík.cz

Startup Starship Technologies, který založili dva spoluzakladatelé Skypu Janus Friis a Ahti Heinla, sídlí v Estonsku. Zaměstnává 70 pracovníků, přičemž pracovní tým z velké části tvoří technici a inženýři.

V hlavním městě Estonska, v Tallinnu, fungují autonomní doručovací vozítka samostatně. Nicméně, startup ještě nemá dostatečné mapové podklady Prahy. Starship Technologies si vytváří vlastní mapové podklady a shromažďuje dokonce i prostorové údaje.

mg_4734-1024x620

Zdroj: Rohlík.cz

Stroj s šesti koly disponuje sadou kamer, které snímají 360 stupňů v jeho okolí, a GPS modulem. Nespornou výhodou je, že pro vozítko nejsou žádnou překážkou obrubníky a další menší bariéry. Doručení zboží s autonomním vozítkem vyjde na zhruba jeden dolar, což je mnohem levnější než lidský kurýr.

V České republice bude na testovacím projektu firmy Starship Technologies spolupracovat supermarket Rohlík.cz.

V pátek 9. září 2016 od 10 do 13 hodin probíhalo testování robotů na Staroměstském náměstí v Praze, přičemž testování robotických kurýrů s blikajícími anténami a reproduktory mělo ukázat, jak budou lidé reagovat.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru