Roboty poslané do Fukušimy zničila radiace

Je to už pět let, ale radiace v okolí jaderné elektrárny Fukušima je pořád vysoká. Japonsko má strach, že zvýšený výskyt rakoviny štítné žlázy u dětí z tamní oblasti není náhodou. Nedávno tam dokonce „zemřeli“ dálkově ovládaní roboti, kteří místo prozkoumávali. Zničilo je neuvěřitelné množství radiace.

Roboti, jejichž výroba trvala dlouhé roky, byly navrženi za účelem plavat v podvodních tunelech bývalých chladících bazénu a odstranit roztavené palivové tyče.  K tomu však v dohledné době nedojde.

Roboti, které navrhli výzkumníci z Tokyo Electric Power Company (Tepco), byli dokončeni a nasazeni do boje v lednu.

Radioaktivní materiál míří do USA

„Úsilí vyčistit Fukušimu, která je považována za největší havárii od dob Černobylu v roce 1986, je spojeno se sérií omylů a Tepco přiznává, že kontaminace může trvat 30-40 let,“ popsal Peter Dockrill z Tepco.

article-1370682-0B5DECCB00000578-353_634x469

Není žádným tajemstvím, že radiace stále uniká do Tichého oceánu. Radioaktivní materiál se objevil dokonce na západním pobřeží USA. Tepco má v plánu vybudovat obrovskou ledovou stěnu kolem elektrárny, aby se kontaminace nešířila. Jenže nejdřív se musí uklidit to, co tam zbývá, včetně palivových tyčí.

„Je nesmírně obtížné získat přístup dovnitř jaderné elektrárny,“ popsal Naohiro Masuda z Tepco. „Největší překážkou je radiace.“

Dva roky práce jsou ztracené

Nedávno zničení roboti byli vysláni do reaktoru 3, kde je radiace extrémní. Jenom v tomhle reaktoru je ještě 566 palivových tyčí, které musí být odstraněny. Špatné je, že nikdo přesně neví, kde se tyče nachází. Jakmile se roboti dostali do blízkosti reaktoru, radiace je zničila. Dva roky práce jsou ztracené.

Zatím není jisté, zda začnou vědci pracovat na lepších robotech. Nevíme totiž, jestli je vůbec možné sestavit roboty, kteří by takovou úroveň radiace vydrželi. Třeba budou muset výzkumníci přijít s jiným řešením. My můžeme jen doufat, že se jim to povede, protože kontaminace vody by měla vliv na nás všechny.

Takhle vypadali šťastní roboti před smrtícím výletem do reaktoru číslo 3:

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru