Robotický novinář zvládá stovky článků za rok. Už jej používá Washington Post

Robotický novinář zvládá stovky článků za rok. Už jej používá Washington Post

Zatím pro vás všechny články ještě píšeme ručně, ale jak to tak vypadá, v blízké budoucnosti by všechno mohlo být jinak. Zatímco my bychom si vesele točili palci, před našimi zraky by se obrazovka monitoru plnila hotovým textem. A na svědomí by jej neměla žádná bytost z masa a kostí, ale další z výdobytků moderní doby: speciální píšící robot.

Že se nejedná výplod bujné novinářské fantazie, již více než rok dokazují v redakci amerického listu The Washington Post. Podívejte se na tweet umístěný pod tímto odstavcem. Na první pohled na něm není nic výjimečného, ale právě to je důvod, proč bychom si jej měli povšimnout. Jeho autorem je totiž robot jménem Heliograf, který zvládá produkovat desítky článků či příspěvků denně. A jak je vidět, zcela zjevně se nijak neliší od těch psaných lidskou rukou.

heliograf

helioraf

Rio jako zátěžový test

Poprvé byl tento ojedinělý technologický zázrak otestován právě před rokem, když jej novináři zapojili do ostrého provozu při reportování novinek z letních olympiích her v brazilském Rio de Janeiru. Tehdy Heliograf úspěšně vytvořil na tři stovky krátkých reportážních příspěvků. Osvědčil se, a tak vzápětí následovala další tvrdá zkouška jeho schopností: byl pověřen předáváním zpráv o průběhu amerických prezidentských voleb. Ani tentokrát nezklamal. Stejně tak byl již mnohokrát využit při informování o výsledcích sportovních utkání, což je činnost, kterou zvládá naprosto bravurně. Na svém kontě má za uplynulých 12 měsíců dohromady již 850 článků z nejrůznějších oblastí.

Nemýlí se téměř nikdy

Mohlo by se zdát, že novináři si pod sebou zapojením Heliografu tak trochu řežou větev, neboť se vlastně připravují o práci. Použití robota má však zcela konkrétní důvody: umožňuje totiž žurnalistům soustředit se na hlubší a komplexnější texty a jednoduchou rutinu přenechat na elektronickém kolegovi. Obavy z toho, že by takový bot mohl být ve svých zprávách nepřesný, navíc nejsou na místě. Chybovost softwaru díky zdokonalování technologie neustále klesá a v případě automatických zpráv (například o vývoji ceny akcií nebo právě již zmíněných sportovních výsledků) projevují boti již nyní takřka stoprocentní neomylnost. A jistě není třeba připomínat, že uplatnění takového robota má i své ekonomické důsledky, neboť odpadá nutnost platit nové zaměstnance. Odborníci nicméně upozorňují, že masovější zapojení robotů v oblasti žurnalistiky je zatím ještě hudba hodně vzdálené budoucnosti. A tak si u nás v redakci můžeme oddechnout, protože práce budeme mít jistě ještě dost. Budeme rádi, když nás budete číst!

Zdroj: Digiday

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru