Dnes vyšlo 1 článků

Robotická miminka měla snížit počet těhotných na školách, ale počet naopak vzrostl

Vzdělávací program, v jehož rámci měla robotická miminka odradit mladistvé od těhotenství, selhal, jak ukazuje výzkum WA. Hlavním cílem bylo snížit počet těhotenství u teenagerů, nicméně ve skutečnosti došlo k jeho zvýšení.

Téměř 3 tisíce studentek ve věku 13 až 15 let z 57 veřejných a nezávislých škol se zúčastnilo výzkumu, který byl prováděn v letech 2003 až 2006. Ve své podstatě se jedná o simulaci virtuálního rodičovského programu (VIP), který byl velice populární v Austrálii i v zámoří.

Studentky, které byly v intervenční skupině, dostaly realistická miminka na víkend. Ostatním dívkám, které byly v kontrolní skupině, byla poskytnuta standardní výchova o zdraví a prevenci.

Robotická miminka neboli dětské simulátory, které simulují chování šestitýdenních miminek, také trvalé pláčou. Výzkum ukázal, že vlivem tohoto programu otěhotnělo 17 % dívek z intervenční skupiny. Kdežto z kontrolní skupiny otěhotnělo pouze 11 % dívek.

Studie také zjistila, že se provádělo méně potratů u mladistvých dívek, které se zúčastnili VIP programu. Celkem 53,8 % těhotenství v intervenční skupině skončilo, zatímco v kontrolní skupině skončilo 60,1 % těhotenství.

Dr. Sally Brinkman, vedoucí výzkumu, řekla, že program do značné míry na státních školách zastavila v roce 2007, neboť výsledky naznačovaly, že program začíná selhávat.

„Jedná se o největší studii svého druhu, která ukazuje, že i ty dobře míněné programy mohou mít nečekané následky,“ dodala doktorka.

Věřila, že spousta katolických škol může robotická miminka použít pro účely intervence.

„Simulátory jsou obvykle používány na veřejných školách jako součást učení péče o děti pro komunitu v letech 11 a 12 let, nikoliv s úmyslem snížit riziko těhotenství u dospívajících,“ řekla Lindsay Hale, výkonná ředitelka WA odboru školství.

Dr. Sally Brinkman řekla, že některé studentky zažily citové trauma, když musely robotické miminko odevzdat zpět. Když měly studentky robotická miminka, pozornost jejich rodiny a přátel byla vyšší, což si studentky užívaly.

Neúspěch VIP programu ukázal, jak důležité je, aby programy na intervenční bázi byly vědecky vyhodnoceny před jejich zavedením do škol.

„Austrálie je šestou zemí s nejvyšším počtem těhotných v mladistvém věku z 21 zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Tato studie pomůže politikům zlepšit řešení tohoto problému.“

Zdroj: PerthNow

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru