Robotická kočka

Boston Dynamics představili bezdrátového robota se jménem WildCat (v překladu divoká kočka). Tento čtyřnohý robot může běžet až rychlostí 25 kilometrů za hodinu. Klepe nám už tedy robotická budoucnost na dveře?

Boston Dynamics nahráli na Youtube video, kde ukazují vlastnosti tohoto robota. Na rozdíl od svých předchůdců nemá žádné napájecí kabely, takže může jednoduše běžet i mimo laboratoř. V tomto videu běhá na parkovišti.

Již dříve se Boston Dynamics vyznamenali se svým robotem Cheetah (Gepard). Ten dosahoval až rychlosti 45km/h, ale měl problémy s výdrží.

Nezvládá ale jenom obyčejný běh. Dokáže i jednoduše cválat či se otáčet při běhu. Vzhledem k tomu, že dosahuje až rychlostí 25 kilometrů, tak je to úctyhodný výkon. Přitom dokáže i okamžitě zastavit.

Autoři v popisu videa uvádějí, že WildCat by měl dokázat naplno běhat na všech terénech. Tomu odpovídá i jeho konstrukce, kdy jeho pohyb i zvuk připomíná kozu.

A k čemu tento robot vlastně slouží nebo bude sloužit? To se přesně neví, ale velkou indicií je to, že tento projekt je sponzorován americkou vojenskou agenturou DARPA. Že ji neznáte? Tak to je chyba.

Proslavila se například ARPANETem, což je předchůdce internetu, nebo v poslední době bezpilotními letouny. Takže je možné, že i teď se rodí revoluční věc. Zatím se o praktickém uplatnění nedá mluvit.

Má zatím totiž jednu obrovskou nevýhodu – jeho motor je velmi hlučný. Takže se zatím nehodí na žádné tajné vojenské akce, a ve městě by jeho zvuk akorát vyrušoval obyvatele.

Nicméně nějaký potenciál tu určitě je. Takový ARPANET jistě taktéž nebyl od začátku dokonalý nebo uživatelsky přívětivý. Takže nyní už to chce jenom čekat.

 

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru