Roboti na japonské firmě budou pěstovat salát

V Japonsku chystají automatizovanou firmu, o kterou se budou starat pouze roboti. Budou řídit každý krok procesu růstu salátu a to už od poloviny příštího roku.

Farma, která se nachází v městečku Kizugawa, bude produkovat asi 30 000 hlávek salátu denně. Můžete si ji představit trochu jako montážní linku, až na to, že se nebude jen vyrábět, ale pěstovat. Roboti se postarají o zalévání, roboti sklidí úrodu.

Téměř bez lidí a bez přírody

Na rozdíl od tradičních zemědělských postupů však bude tato firma plně automatizovaná a nebude potřebovat ani kousek přírody. Pěstovat se bude uvnitř budovy, rostliny budou osvětlovány LED světly. Jediné, co bude mít na starosti člověk, je zasetí semínek, pak kontrolu převezmou roboti.

lettuce

Salát bude pěstován v policích

Použití robotů bude mít značné finanční důsledky. Náklady společnosti na pracovní sílu se sníží o 50 %. A mnoho lidí přijde o práci… Například v USA by se automatizace mělo obávat asi 60 % lidí. Tolik pracovních míst by do budoucna mohli zastat roboti.

Nicméně v Japonsku jsou roboti užiteční. Populace tam stárne a lidí, kteří by mohli pracovat, je nedostatek. Řešení pomocí robotů by mělo začít fungovat v létě roku 2017.

Zdroj: AFP

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru