Dnes vyšlo 15 článků

Roboti – je to jen umělá inteligence?

Roboti – je to jen umělá inteligence?

Slovo robot označuje stroje, které mají jen část vlastích reakcí na vnější podněty. Poprvé toto slovo zaznělo v divadelní hře Karla Čapka.

Nedávno se objevila zpráva, že americkému výzkumnému týmu se podařilo vytvořit umělou kůži. Tahle umělá část lidského těla dokáže reagovat na dotyky. Díky této vychytávce budou roboti o mnoho šikovnější.

Tak trochu jiná kůže.

Tato elektronická pokožka je vytvořena ze speciálních nano vláken. Skládají se z germania a křemíku, pokrytých miniaturními tranzistory. Vše je zabaleno do gumové vrstvy, která je citlivá od 0 do 15 kilopascalů. S tímto rozmezím se setkává i lidská pokožka. Roboti s takhle upravenou kůží budou moci vykonávat i velmi jemné úkony. Podle Ali Javeye budou moci roznášet jídlo, nebo držet křehká vajíčka. Brzy se přiblíží natolik podobě člověka, že si ho budeme moci splést například se sousedem. K podobě dokonalých strojů jim chybí několik předpokladů. Roboti musí umět chodit po dvou a chovat se jako lidé. Pár robotů, kteří umí chodit, běhat i tancovat už jsou na světě.

Skoro jako živý!

Robot vytvořený společností Sony je pohybově dobře vybaven. Má však více intelektuálních předností. Dokáže si zapamatovat a rozpoznat obličeje. Na jednoduché otázky umí i odpovídat. Jeho slovní zásoba tvoří přes 60 000 slov. Podoba se také blíží k dokonalosti. Série jihokorejských robotek Eve dokáže zpívat a reagovat na chování jiných lidí. Je rychlejší v rozhodování a nedělá téměř žádné chyby. Dokáží cítit i lásku. Brzy budou roboti mnohem chytřejší než my.

Jsem studentka zdravotnické školy. Baví mě mnoho růzých věcí jako je psaní, kreslení, sporty a podobně. Na některé věci jsem spíše samotář, ale s lidmi si ráda píšu.

Komentáře

Nahoru