Roboti a drony připraví o práci třetinu lidí. Jaká je naše budoucnost?

Roboti a drony připraví o práci třetinu lidí. Jaká je naše budoucnost?

Nová studie analytické agentury Gartner překvapila opravdu šokující zprávou. Podle ní totiž v roce 2025 nahradí až třetinu pracovních míst roboti a drony. Je možné, že v následujících deseti letech dojde k dalšímu prohloubení nezaměstnanosti.

Vize, kterou jste dříve mohli vidět pouze ve sci-fi filmech se pravděpodobně brzy stane realitou. Peter Sondergaard, ředitel výzkumu v agentuře Gartner, tvrdí, že se v následujících pěti letech stanou automatizované drony standardní součástí běžných procesů v mnohých odvětvích průmyslu, v zemědělství, ale i při kontrole různých ropovodů a plynovodů.

Budoucí automatizace

Podle Petera Sondergaarda jsou drony jednou z mnoha technologií, které mohou změnit svět už za několik let. Tyto „chytré stroje“ budou schopny vyhodnocovat celou řadu podnětů a v mnoha případech tak vykonávat práci lépe než lidé. Jedná se o tzv. kognitivní computing, který je považován za novou vlnu umělé inteligence.  Stroje mají dle této studie získávat data pomocí smyslů, dokážou je analyzovat a dospět k nejlepšímu možnému závěru.

uPAy.roboti_jpg

Až třetinu lidské práci brzy nahradí roboti, drony a softwary

Budou lidé nepotřební?

Stroje budou schopny vykovánat spoustu práce mnohem efektivněji než lidé, tvrdí Sondergaard. Je proto více než pravděpodobné, že v některých činnostech budou lidé nahrazeni roboty, softwarovými systémy či drony. Již dnes je experimentováno s doručováním zboží nebo opravou vysílačů pomocí strojů.

Automatizace má i stinné stránky

Automatizace má i své stinné stránky. Pokud třetina lidí přijde o práci, klesne i kupní síla domácností. Firmy by tak musely dále snižovat náklady a byl by problém i s více kvalifikovanými pracovními pozicemi.

Zdroj: ictmanazer, itnews

 

Zajímá se o Internet, optimalizaci webů a nové trendy v oblasti IT. Má ráda cestování, Skotsko, dobrou hudbu a své Donské sphynxe, kteří jí při psaní často dělají společnost. Stále hledá nové výzvy a každý den se probouzí s úsměvem, protože vždy může být líp, ale i hůř. Ráda Vám zprostředkuje informace, které Vás budou zajímat a bavit.

Komentáře

Nahoru